Dzień ten, ustanowiony przez pozarządową organizację Active Citizenship Network w 2002 r., obchodzony jest we wszystkich krajach UE a jego celem jest przede wszystkim zwrócenie uwagi i przypomnienie o przestrzeganiu praw pacjenta zawartych w Europejskiej Karcie Praw Pacjentów. Karta zawiera 14 fundamentalnych praw które gwarantują „wysoki poziom ochrony ludzkiego zdrowia” (art. 35 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej) oraz zapewniają wysoką jakość usług dostarczanych przez różne systemy ochrony zdrowia w Europie.
W okazji Europejskiego Dnia Praw Pacjenta przygotowaliśmy zestaw wyselekcjonowanych materiałów – komentarzy praktycznych, odpowiedzi na pytania – dotyczących praw pacjentów w Polsce i rozwiązań prawnych, opracowanych przez ekspertów Serwisu Prawo i Zdrowie.
Wybrane analizy i komentarze:
- Karta praw pacjenta – obowiązek informowania pacjenta o ich prawach
- Prawo pacjenta do poszanowania intymności
- Prawo pacjenta do informacji o ryzyku i skutkach zabiegu medycznego
- Prawo do planowanych świadczeń zdrowotnych w państwach Unii Europejskiej
- Standard świadczeń zdrowotnych
- Odpowiedzialność kierownika zakładu opieki zdrowotnej w sferze praw pacjenta
- Listy oczekujących na udzielenie świadczenia zdrowotnego a ochrona danych medycznych oraz prawo pacjenta do poufności
- Zasady udzielania ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych małoletnim pacjentom
- Zgoda małoletniego i przedstawiciela ustawowego na udzielanie świadczeń zdrowotnych w świetle ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta
- Prawa i ograniczenia prawne opiekuna faktycznego w świetle praw pacjenta
Wybrane pytania i odpowiedzi:
- Czy pacjent lecząc się w tym samym podmiocie leczniczym musi każdorazowo przed wizytą/ hospitalizacją udzielać upoważnienia do zasięgania informacji o stanie zdrowia?
- Czy pełnomocnictwo udzielone adwokatowi jest upoważnieniem pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej w rozumieniu ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta?
- Czy personel powinien zezwolić na obecność osoby bliskiej przy udzielaniu świadczeń, jeżeli pacjent jest nieprzytomny i nie jest znana jego wola co do obecności jakiejkolwiek osoby przy świadczeniu?
- Jakie zabiegi diagnostyczne i lecznicze wykonywane w szpitalu, wymagają osobnej, świadomej zgody pacjenta lub opiekuna prawnego?
- Czy pacjent, który ma być poddany operacji, ma prawo do wyboru lekarza chirurga?
- Monitorowanie pacjentów stanowi naruszenie prawa do prywatności - Czy można zainstalować kamery w rejestracji i korytarzu w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego? Czy trzeba nieć na to zgodę pacjentów lub pracowników?
Zobacz też:
• Publikacja „Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Komentarz”, autor: Dorota Karkowska, wydanie 2.
• Konferencja „Opieka domowa nad przewlekle chorymi. Zasady i praktyka” – 21 maj 2012 r., Warszawa