Informacje na ten temat zawiera opublikowany pod koniec stycznia artykuł w Nature Reviews Drug Discovery Autorzy artykułu zidentyfikowali wszystkie leki zawierające nową substancję aktywną, których rejestrację rekomendował w latach 2010 i 2012 Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi. Następnie analizowano profil i pochodzenie geograficzne organizacji. Ustalono, że 27 procent tych leków pochodzi z małych i średnich przedsiębiorstw, ale MŚP stanowią zaledwie 13 procent posiadaczy wszystkich dopuszczeń do obrotu. 17 procent leków pochodzi z instytucji naukowych, instytucji publicznych i partnerstwa publiczno-prywatnego, podczas gdy organizacje te nie biorą udziału w procesach rejestracji wniosków o dopuszczenie leku do obrotu.
Autorzy przyjrzeli się również pochodzeniu leków przeznaczonych do leczenia chorób rzadkich. Wyniki wykazały, że 61 procent leków posiadających status leku sierocego pochodzi z małych i średnich przedsiębiorstw, natomiast MŚP stanowią tylko 22 procent posiadaczy wszystkich dopuszczeń do obrotu. 11 procent leków posiadających status leku sierocego pochodzi z instytucji naukowych, instytucji publicznych i partnerstwa publiczno-prywatnego. Organizacje te nie biorą udziału w rejestracji leków.
Europejska Agencja Leków i Unia Europejska uznały małe i średnie przedsiębiorstwa za motor napędowy innowacji w UE. Dostrzegają ich niekwestionowaną rolę w rozwoju nowych leków, dlatego EMA opracowała program wspierający małe i średnie przedsiębiorstwa na wszystkich etapach rozwoju leków.
Europejska Agencja Leków EMA (European Medicines Agency) to agencja Unii Europejskiej z siedzibą w Londynie. Poprzednio występowała pod nazwą EMEA. Została utworzona w 1993 roku na podstawie Rozporządzenia Rady (EWG) nr 2309/93. Agencja zapewnia koordynację oceny i nadzoru produktów leczniczych stosowanych u ludzi i do celów weterynaryjnych na całym terytorium Unii Europejskiej.
Europejska Agencja Leków chce wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa
Ponad 40 procent innowacyjnych leków rekomendowanych do uzyskania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w Unii Europejskiej w latach 2010 i 2012 pochodziło z małych i średnich przedsiębiorstw, środowisk akademickich a także instytucji publicznych oraz partnerstwa publiczno-prywatnego.