Szpital Powiatowy im. PCK w Nisku, jako pierwszy w kraju wdrożył system elektronicznej kategoryzacji pacjentów. Rozwiązanie pozwala jednostce nie tylko automatycznie wyznaczać kategorie opieki pacjentów, ale także znacznie szybciej szacować minimalne normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych.
Zanim dyrekcja placówki zdecydowała o informatyzacji procesu gromadzenia danych, o kategoriach opieki pacjentów przebywających na oddziałach, obowiązek ten realizowany był w formie papierowej. Takie rozwiązanie słabo sprawdzało się w praktyce. Wyznaczanie minimalnych norm zatrudnienia personelu pielęgniarskiego pochłaniało znaczną ilość czasu, a informacje o stanie klinicznym pacjentów zbierane w ten sposób bardzo trudno było wykorzystać do innych celów.
Wprowadzony system, w którym codziennie odznaczane są dane o aktualnym stanie pacjenta, usprawnia pracę pielęgniarek. Kategorie opieki pacjentów wyznaczane są znacznie szybciej i opierają się o obiektywne informacje i kryteria oceny.
- Uporządkowaliśmy proces gromadzenia danych o kategoriach pacjentów i wyliczania minimalnych norm zatrudnienia. Zrezygnowaliśmy ze żmudnych, ręcznych obliczeń i obecnie normy wylicza za nas system. Dzięki temu oszczędzamy sporą ilość czasu. Możemy także na bieżąco monitorować ilość dostarczanej opieki i porównywać ją z ilością, jaka była potrzebna w danym dniu – informuje Zofia Czerepak, Naczelna Pielęgniarka Szpitala Powiatowego im. PCK w Nisku.
Dane wprowadzane do formularzy elektronicznej kategoryzacji pacjentów wykorzystywane są do dalszych analiz. Powiązanie informacji o ilości pacjentów zakwalifikowanych do poszczególnych kategorii z liczbą personelu pielęgniarskiego obecnego na dyżurze, pozwala ocenić poziom pokrycia zapotrzebowania na opiekę pielęgniarską.
- Założeniem systemu elektronicznej kategoryzacji pacjentów jest nie tylko usprawnienie procesu kategoryzacji i wyliczania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek, ale przede wszystkim umożliwienie efektywnego wykorzystania personelu pielęgniarskiego na poszczególnych oddziałach oraz lepsze planowanie czasu pracy – informuje Marcin Mularz, kierownik projektów IT w BMM Sp. z o.o., która opracowała system. – To narzędzie przydatne nie tylko dla samych pielęgniarek, ale i oddziałowych, które mogą lepiej i sprawniej planować grafiki pracy oraz dla dyrekcji, której zależy na optymalizacji zatrudnienia – dodaje.
Szpital Powiatowy im. PCK w Nisku elektronicznie kategoryzuje pacjentów od lipca 2014 roku. Nowatorski system funkcjonuje obecnie na pięciu oddziałach szpitalnych, a najbliższe plany zakładają jego uruchomienie na kolejnych dwóch oddziałach.
- Zapewnienie optymalnej liczby pielęgniarek i położnych, dostosowanej do ilości i stanu chorych przebywających na oddziałach szpitalnych, ma zasadnicze znaczenie dla zachowania odpowiedniej jakości świadczeń i zagwarantowania bezpieczeństwa pacjentów – mówi Henryk Przybycień, p.o. dyrektora Szpitala Powiatowego im. PCK w Nisku. - W realizacji tego ważnego z punktu widzenia zarówno pacjentów, jak i finansów szpitala, celu wspiera nas system elektronicznej kategoryzacji pacjentów. To doskonałe narzędzie monitorowania, pozwalające na bieżąco kontrolować wskaźniki pokrycia zapotrzebowania na opiekę pielęgniarską, w wybranym okresie czasu, w odniesieniu do konkretnego oddziału. Dzięki temu możemy skuteczniej zarządzać personelem pielęgniarskim.
Opracowanie: Magdalena Okoniewska
Opublikowano: www.zdrowie.abc.com.pl , stan z dnia 21 maja 2015 r.