Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji publicznych projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych, który zakłada dwie ważne zmiany. Jedna dotyczy terminu składania wniosków o zakwalifikowanie do państwowego egzaminu specjalizacyjnego (PES) na sesję wiosenną, a druga wzoru nowego dyplomu.
Zgłoszenia na PES do 30 listopada
Termin zgłoszenia się do sesji wiosennej egzaminu PES zostanie przesunięty z 31 października na 30 listopada. Jak wskazuje MZ, wydłużenie terminu pozwoli większej liczbie osób na przystąpienie do egzaminu państwowego w sesji wiosennej. Dzięki temu zdający będą mieli możliwość wcześniejszego uzyskania tytułu specjalisty i wejścia na rynek pracy wykwalifikowanej. Obecnie osoby, które przystąpią do egzaminu w listopadzie, a uzyskały wynik negatywny oraz osoby, które planowały przystąpić do egzaminu, a nie przystąpiły nie mają możliwości złożenia wniosku o zakwalifikowanie na następną sesję wiosenną. - Tym samym muszą czekać na przystąpienie do egzaminu państwowego w sesji jesiennej, to jest jeden rok - czytamy w uzasadnieniu projektu. A oczekiwanym efektem projektowanej zmiany będzie wcześniejsze zasilenie rynku pracy odpowiednio wykwalifikowaną kadrą medyczną.
Nowy wzór dyplomu specjalisty utrudni fałszerstwo
Zmiany w projekcie rozporządzenia przewidują także nowy wzoru dokumentu: „dyplom uzyskania tytułu specjalisty”, zakwalifikowanego do kategorii drugiej dokumentów publicznych, spełniającego minimalne zabezpieczenia dokumentu publicznego przed fałszerstwem. W opinii MZ, nowego wzoru dyplomu i zabezpieczenie dyplomu uzyskania tytułu specjalisty w papierze i w druku utrudni wszelkie przejawy czy próby fałszowania dokumentu wydanego przez Centrum.
Jak będzie wyglądał nowy dyplom?
Nowy dyplom będzie drukowany na papierze niewykazującym luminescencji w promieniowaniu ultrafioletowym i jednocześnie na papierze uczulonym na działanie odczynników chemicznych (zabezpieczony chemicznie). Będzie oznaczony znakiem wodnym dwutonowym, włókna zabezpieczające widoczne mają być wyłącznie w świetle widzialnym, włókna zabezpieczające widoczne w świetle widzialnym oraz aktywne w promieniowaniu ultrafioletowym, włókna zabezpieczające widoczne jedynie w promieniowaniu ultrafioletowym w dwóch kolorach, dwukolorowe włókna zabezpieczające widoczne wyłącznie w promieniowaniu ultrafioletowym, losowo rozmieszczone drobiny niewidoczne w świetle widzialnym, a także wykazujące luminescencję w promieniowaniu ultrafioletowym typu „gwiezdny pył”. Ponadto dokument ma być zabezpieczony przed fałszerstwami w przypadku druku. Będzie musiał być wydrukowany w technice druku offsetowego. Ma zawierać dwukolorowe linie giloszowe wykonane w technice druku irysowego z efektem tła reliefowego, mikrodruki, element graficzny wykonany farbą aktywną wyłącznie w promieniowaniu ultrafioletowym, nadruk wykonany farbą irydyscentną.