Funkcjonalność e-Karty Szczepień w aplikacji Gabinet.gov udostępniono już w marcu tego roku. Można rejestrować w niej elektroniczną dokumentację medyczną każdego szczepienia ochronnego pacjenta (obowiązkowego lub zalecanego). Jednak obowiązku elektronicznego wpisywania danych o szczepieniach ochronnych (inaczej jest w przypadku szczepień przeciwko Covid-19), póki co, nie ma.
Czytaj w LEX: Odmowa zaszczepienia dziecka i jej konsekwencje prawne >>>
Czytaj w LEX: Zgłaszanie niepożądanych odczynów poszczepiennych po 6 stycznia 2021 r. >>>
Luki w e-Karcie Szczepień
E-Karta Szczepień jest testowana przez praktyków, którzy wytykają nieścisłości. Problemy dotyczą zarejestrowania szczepienia wielodawkowego przy użyciu preparatów 3w1, 5w1 oraz 6w1. - System gabinet.gov.pl nie pozwala w pełni zarejestrować szczepień, kiedy jedna szczepionka wykorzystywana w systemie szczepień odpowiada za wiele innych dawek. Przykładowo, WZW-B jest drugą dawką, a IPV oraz Hib jest pierwszą dawką, a system zezwala na zaznaczenie jedynie, że jest to pierwsza lub druga dawka - mówi Łukasz Szaniawski, pracownik laboratorium diagnostycznego w jednej z warszawskich przychodni. Zaznacza, że nie jest możliwe odwzorowanie karty papierowej w systemie elektronicznym i, co prawda szczepienie można wpisać do e-Karty Szczepień, ale bez niektórych danych.
Czytaj także na Prawo.pl: Porażka e-dokumentacji medycznej >
Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego, podkreśla z kolei, że na bieżąco, bez problemu wprowadza wszystkie szczepienia dzieci. Przyznaje natomiast, że może być kłopot z wprowadzeniem danych historycznych.
Mówi o tym Łukasz Szaniawski. - Pewne preparaty zostały zastąpione, a nazwa preparatu jest konieczna do zarejestrowania szczepień. Ponadto, są też karty szczepień, które nie zawierają nazwy preparatu (ponieważ ówczesne przepisy wymagały tylko wykazania nazwy szczepienia), numeru i serii szczepionki, daty oraz podpisu osoby wykonującej szczepienie - zaznacza.
Sprawdź PROCEDURY w LEX:
- Dokumentowanie przeprowadzania obowiązkowych szczepień ochronnych >
- Przeprowadzanie i dokumentowanie zalecanych szczepień ochronnych >
Rozliczanie z NFZ tylko elektronicznie?
Zdaniem Łukasza Szaniawskiego funkcjonowanie obligatoryjne e-Karty Szczepień może zakończyć się chaosem. Wówczas - jak wskazuje - sanepid będzie wysyłać do rodziców kilkaset monitów dziennie, w związku z uchylaniem się od obowiązku szczepień. - Nawet do tych rodziców, którzy swoje dzieci zaszczepili. Po prostu system nie będzie "widział" wszystkich informacji - wyjaśnia.
Podkreśla też, że przychodnie przygotowują się do przejścia na elektroniczne sprawozdawanie od 1 stycznia 2023 r. Skąd ta data? Obowiązek wymiany elektronicznej (EDM) oraz raportowania zdarzeń medycznych (ZM) obowiązuje od 1 lipca 2021 r. Zgodnie z ustawą o systemie informacji w ochronie zdrowia, dane niezbędne do rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej, jednostka podległa ministrowi właściwemu do spraw zdrowia, właściwa w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia, jest obowiązana przekazywać NFZ od dnia 10 stycznia 2022 r.
Czytaj w LEX: Obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej >>>
Czytaj w LEX: Szczepienie pacjentów niesamodzielnych: zadanie dla mobilnych zespołów szczepień czy samorządów? >>>
Jednak jak pisaliśmy w Prawo.pl NFZ nie przestrzega przepisu, który zobowiązuje go do rozliczania świadczeń pod warunkiem wdrożenia EDM i ZM. Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat, że planowane jest przesunięcie powyższego terminu przekazywania danych do Narodowego Funduszu Zdrowia na 1 stycznia 2023 r. Jednak art. 56 ust. 2b ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia nie został do tej pory zmieniony.
Pytanie więc, czy najbliższe miesiące przyniosą zmiany, czy jednak dane pozostaną na papierze?
WZORY DOKUMENTÓW w LEX:
- Kwartalne sprawozdanie z przeprowadzonych szczepień ochronnych wg ilości wykorzystanych szczepionek >
- Kwartalne sprawozdanie z obowiązkowych szczepień ochronnych wg informacji zawartych w kartach uodpornienia przechowywanych przez składającego sprawozdanie >
- Książeczka szczepień (obowiązkowe szczepienia ochronne) >
- Zaświadczenie o przeprowadzonym lekarskim badaniu kwalifikacyjnym >
Sanepid kontroluje szczepienia
Elektroniczny system e-Karty Szczepień ułatwiłby nadzór sanepidu nad obowiązkiem wykonywania szczepień ochronnych. Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarz rodzinny w „Przychodni Rodzinnej” w Białymstoku wyjaśniała serwisowi Prawo.pl, że obecnie przychodnia POZ prowadzi ewidencję zapisanych do niej dzieci i raz na kwartał ma obowiązek sprawozdawania wykonania szczepień, a raport trafia do sanepidu.
Czytaj w LEX: Szczepienia ochronne – czy przekazywanie danych osobowych do Inspektorów sanitarnych jest z godne z prawem? >>>
Jeśli dane o szczepieniach trafiałyby do e-Karty Szczepień dziecka, sanepid o braku szczepienia dziecka byłby alarmowany szybciej.
Według Tomasza Zielińskiego byłaby to jedyna korzyść. - E-Karta Szczepień przyśpieszy moment wykrycia, że ktoś się nie szczepi. To, że instytucja będzie miała szybszy wgląd, niewiele jednak moim zdaniem zmieni. Ten, kto nie chce zaszczepić dziecka, nadal będzie tego unikał, a postępowania trwają latami - dodaje.
Czytaj także na Prawo.pl: Sądy administracyjne bezwzględne wobec rodziców nieszczepiących dzieci >
Czytaj także na Prawo.pl: Obowiązek szczepienia ukraińskich dzieci tylko na papierze >
Obecnie, jeśli z przekazanych danych wynika, że dziecko nie zostało zaszczepione, sanepid wysyła rodzicom powiadomienia o obowiązku szczepienia dzieci. Część spraw finał ma w sądach, które - o czym pisaliśmy na łamach Prawo.pl - wskazują, że szczepienia ochronne są obowiązkiem uregulowanym prawnie. Obowiązek ten wynika wprost z ustawy o zwalczaniu chorób, który stanowi, że osoby przebywające na terytorium RP są obowiązane na zasadach określonych w ustawie do poddawania się szczepieniom ochronnym (art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b w zw. z art. 17 ust. 1). W stosunku do każdego z rodziców może być prowadzone postępowanie egzekucyjne związanie z niepoddaniem dziecka obowiązkowym szczepieniom ochronnym.
Czytaj w LEX: Egzekucja obowiązku poddania małoletniego dziecka szczepieniu ochronnemu w orzecznictwie sądów administracyjnych >>>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.