Nowelizacja wprowadza zmiany w słowniczku pojęć. Dodano do ustawy pojęcie ciągłości i kompleksowości świadczeń, a także pojęcie poradni przyszpitalnej za którą uważa się ambulatorium podmiotu leczniczego prowadzącego szpital, zlokalizowane w budynku albo zespole budynków oznaczonych tym samym adresem co szpital, albo innymi adresami, ale położonych obok szpitala i tworzących funkcjonalną całość, w którym udzielane są te same lub zbliżone rodzajowo świadczenia co w szpitalu.

Ponad to ustawa wprowadza istotne zmiany w postępowaniu odwoławczym w procesie kontraktowania. Po wejściu w życie nowelizacji Od decyzji dyrektora oddziału wojewódzkiego Funduszu świadczeniodawcy przysługuje wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy składany w ciągu 7 dni od dnia doręczenia decyzji.

Bardzo istotną zmianą jest możliwość aneksowania umów w przypadku gdy zachodzi ryzyko braku zabezpieczenia udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, okres obowiązywania umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej może zostać przedłużony, jednak nie dłużej niż o 6 miesięcy. Aneksowanie umów dotyczy również sytuacji rozszerzenia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawartej ze świadczeniodawcą udzielającym świadczeń na danym obszarze na obszar sąsiadujący z tym obszarem.

Źródło:www.dziennikutsaw.gov.pl