Dynamiczna polityka lekowa krajów Europy Środkowo-Wschodniej

Dynamiczna polityka lekowa krajów Europy Środkowo-Wschodniej
W polityce lekowej krajów Europy Środkowo-Wschodniej zachodzą dynamiczne zmiany, dlatego stałym elementem międzynarodowego sympozjum „Evidense-Based Health Care” będą coroczne spotkania ekspertów z tego regionu.12 i 13 grudnia 2016 roku w Krakowie będą dyskutować eksperci z Polski, Czech, Węgier, Słowacji, Rumunii, Serbii i Wielkiej Brytanii. 

Eksperci wymienią się doświadczeniami w zakresie usprawniania systemów refundacji.

W porównaniu z Czechami, Słowacją i Węgrami Polska wydaje najwięcej na refundację leków. Jednak w przeliczeniu nakładów na jednego mieszkańca, od lat znajdujemy się ostatnim miejscu wśród wszystkich krajów Wyszehradzkich.

Natomiast mimo wzrostu PKB w ciągu ostatnich 5 lat (od 5 procent w Czechach do 17 procent w Polsce), wydatki na leki wszystkich czterech państw niemal się nie zmieniły.

Nie oznacza to jednak, że polityka lekowa w krajach Europy Środkowo-Wschodniej nie podlegała reformom i przemianom. 


Czytaj także:  Rynek aptek - co się zmieni? - LEX - Wolters Kluwer SA>>>

Serbia po latach zastoju wciągnęła na listę refundacyjną 22 nowe leki innowacyjne. Rumunia od 2014 roku wprowadza nowy system oceny technologii medycznych. Z kolei Czesi oszczędności uzyskane dzięki refundacji generyków i leków biopodobnych inwestują w leki innowacyjne oraz sieroce. 


Podczas konferencji Tanja Novakovic z Serbskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego opowie, jak w Serbii są tworzone listy refundacyjne nowych leków. Po latach przeciągających się dyskusji i braku decyzji, 17 preparatów zostanie dopuszczonych na podstawie umowy o refundacji warunkowej, zaś kolejnych 5, stosowanych w leczeniu dzieci, będzie refundowanych bez ograniczeń. 

Dr Ileana Mardare z Uniwersytetu Medyczno-Farmaceutycznego w Bukareszcie zaprezentuje przebieg głębokich przemian w systemie opieki zdrowotnej i polityce lekowej w Rumunii. Ich częścią jest proces regularnych, wykonywanych dwa razy w roku, przeglądów list leków refundowanych. W rezultacie w ubiegłym roku dodano do nich 21 nowych leków, ale jednocześnie skreślono 16 innych. Kolejnym 21 zmniejszono poziom refundacji. W Rumunii wdrożono dla leków system oceny technologii medycznych (HTA), choć nie funkcjonuje on w odniesieniu do wyrobów medycznych.

- 9 lat doświadczeń sprawiło, że w Czechach mamy dojrzały, transparentny i przewidywalny system  refundacji – mówi Jaroslav Duba z czeskiej firmy OAKS Consulting, jeden z panelistów sympozjum. – Na oszczędności pozwala w nim refundacja leków alternatywnych: generycznych lub biopodobnych. Zaoszczędzone środki są przeznaczane na refundację leków sierocych, innowacyjnych oraz terapii celowanych. Do tej pory nie skorzystano jeszcze z potencjalnych oszczędności, jakie daje polityka cenowa i refundacja wyrobów medycznych – dodaje ekspert z Czech.

Magdalena Władysiuk, prezes stowarzyszenia CEESTAHC (Central and Eastern European Society of Technology Assessment in Health Care), podkreśla, że w polityce lekowej krajów Europy Środkowo-Wschodniej zachodzą dynamiczne zmiany. 

– Dlatego począwszy od tej edycji naszego sympozjum stałym elementem staną się coroczne spotkania ekspertów z regionu. Cykliczna dyskusja o sposobach ustalania cen leków oraz podejmowania decyzji refundacyjnych umożliwi wymianę doświadczeń, doskonalenie i twórcze adaptowania najlepszych rozwiązań, które sprawdziły się w innych krajach – mówi Magdalena Władysiuk. 

– To bardzo ważna okazja do konsultacji dla przedstawicieli Polski, która przygotowuje właśnie nowelizację ustawy refundacyjnej – zwraca uwagę prezes stowarzyszenia CEESTAHC.

XI Międzynarodowe Sympozjum „Evidence-Based Health Care” służy upowszechnianiu standardów i metod służących ocenie leków i technologii medycznych. Promuje też korzystanie z analiz naukowych i systemowych przy podejmowaniu decyzji dotyczących ochrony zdrowia. Od 2006 roku regularnie uczestniczy w nim kilkuset polskich i europejskich ekspertów w dziedzinie polityki zdrowotnej, lekarzy i przedstawicieli organizacji pacjentów. Do najważniejszych tematów tegorocznego sympozjum należą zmiany w ochronie zdrowia w Polsce i krajach Europy Środkowo-Wschodniej, a także choroby rzadkie. 

Sesja poświęcona sytuacji w krajach Europy Środkowo-Wschodniej „CEE forum: Value-based decision making in CEE countries” odbędzie się 12 grudnia 2016.

Źródło: Science PR

Żeby widzieć komentarze musisz:

  • być zalogowanym do Facebooka
  • mieć zaakceptowaną politykę prywatności (pliki cookies)
  • korzystać z przeglądarki Chrome