Czy skierowanie do szpitala na oddział rehabilitacyjny traci ważność po upływie 30 dni od daty wystawienia, jeżeli nie zostanie zarejestrowane w miejscu udzielenia świadczeń?
\\

Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Prawo i Zdrowie

Czy skierowanie do szpitala na oddział rehabilitacyjny traci ważność po upływie 30 dni od daty wystawienia, jeżeli nie zostanie zarejestrowane w miejscu udzielenia świadczeń?

Np. pacjent zgłasza się we wrześniu 2014 r. ze skierowaniem z marca 2014 - czy powinno się takie skierowanie zarejestrować i wpisać pacjenta na kolejkę?

Odpowiedź:

Przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej nie przewidują, dla świadczeń rehabilitacji leczniczej realizowanych w warunkach ośrodka lub oddziału dziennego oraz w warunkach stacjonarnych, jakichkolwiek wymogów dotyczących okresu ważności skierowania. W takim przypadku zastosowanie znajdować będzie ogólna reguła, zgodnie z którą skierowanie jest ważne dopóki istnieje przyczyna i cel jego wystawienia, tj. dopóki mówić można o względach medycznych uzasadniających udzielenie określonego świadczenia zdrowotnego.

Uzasadnienie:

Zgodnie z przepisem § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej (Dz. U. poz. 1522), wykaz oraz warunki realizacji świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej określa załącznik nr 1 do rozporządzenia “WYKAZ ORAZ WARUNKI REALIZACJI ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH Z ZAKRESU REHABILITACJI LECZNICZEJ”. W tym miejscu zauważyć należy, iż postanowienia załącznika “WYKAZ ORAZ WARUNKI REALIZACJI ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH Z ZAKRESU REHABILITACJI LECZNICZEJ” wskazują na konieczność zarejestrowania przez świadczeniobiorcę skierowania, nie później niż 30 dni od dnia jego wystawienia, jedynie w odniesieniu do wizyty fizjoterapeutycznej realizowanej w warunkach ambulatoryjnych oraz domowych. W odniesieniu natomiast do świadczeń rehabilitacji leczniczej realizowanych w warunkach ośrodka lub oddziału dziennego oraz w warunkach stacjonarnych, brak jest jakichkolwiek wymogów dotyczących okresu ważności skierowania. W takim przypadku zastosowanie znajdować będzie ogólna reguła, zgodnie z którą skierowanie jest ważne dopóki istnieje przyczyna i cel jego wystawienia, tj. dopóki mówić można o względach medycznych uzasadniających udzielenie określonego świadczenia zdrowotnego.

Artur Paszkowski, autor współpracuje z Serwisem Prawo i Zdrowie

Odpowiedzi udzielono 1 sierpnia 2014 r.

\
Data publikacji: 7 sierpnia 2014 r.