Pytanie
Czy szpital ma obowiązek udostępnić Okręgowemu Rzecznikowi Odpowiedzialności Zawodowej dane osobowe (imię i nazwisko. adres do korespondencji lub nr telefonu) pacjentek przebywających w sali porodowej z pacjentką, której udzielono świadczeń medycznych, będących przedmiotem postępowania w sprawie odpowiedzialności zawodowej?
Artykuł pochodzi z Lex Ochrona Zdrowia
Odpowiedź
Jeśli przedmiotem wniosku są rzeczywiście dane kontaktowe pacjentek (które nie zostały imiennie wskazane we wniosku), nie jest to wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej. Wniosek o tego rodzaju dane powinien zostać złożony w trybie przepisów Kodeksu postępowania karnego i dopiero wówczas może zostać zrealizowany.
Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej prowadzi postępowanie na podstawie przepisów ustawy z 2.12.2009 r. o izbach lekarskich. - dalej u.i.l. Jak wynika zaś z art. 59 u.i.l., organ prowadzący postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarzy przeprowadza dowody na wniosek stron albo z urzędu.
Zgodnie natomiast z art. 112 u.i.l. w sprawach nieuregulowanych w ustawie do postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej stosuje się odpowiednio przepisy:
1) ustawy z 6.0.6.1997 r. - Kodeks postępowania karnego - dalej k.p.k.; nie stosuje się przepisów o oskarżycielu prywatnym, powodzie cywilnym, przedstawicielu społecznym, o postępowaniu przygotowawczym oraz środkach przymusu, z wyjątkiem przepisów o karze pieniężnej;
2) rozdziałów I-III i art. 53 ustawy z 6.06.1997 r. - Kodeks karny.
Przepisy ustawy z 6.11.2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta – dalej u.p.p. regulują natomiast w art. 26 kwestie udostępniania dokumentacji medycznej. Okręgowy rzecznik odpowiedzialności zawodowej jest rzeczywiście uprawniony do uzyskania dostępu do takiej dokumentacji (art. 26 ust. 3 pkt 3), jednak będzie to zawsze dostęp do dokumentacji pacjenta wskazanego przez ten organ we wniosku.
O ile więc Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej zwraca się do podmiotu leczniczego o udostępnienie dokumentacji medycznej (w jednej z form wskazanych w art. 27 u.p.p., tj. np. w formie kopii, wydruku, odpisu etc.) winien wskazać dane pacjenta, do którego dokumentacji żądanie to się odnosi.
Bez znajomości treści pisma nadesłanego przez OROZ trudno jest jednoznacznie wnioskować o jego treści, ale opis sytuacji przedstawiony w pytaniu wskazuje, iż we wniosku nie wskazano imiennie pacjenta, ani też nie zwrócono się de facto o dokumentację medyczną. Przytoczona treść wniosku wskazuje raczej na to, iż przedmiotem wniosku jest wyłącznie udzielenie określonych informacji, tj. danych pacjentek, najprawdopodobniej w celu przeprowadzenia dowodu ze świadków. Udzielenie takich informacji może zaś nastąpić w trybie przepisów k.p.k. Jeśli jednak wniosek nie powołuje się na nie, podmiot leczniczy nie może domniemywać takiego trybu działania.
W związku z tym, jeśli przedmiotem wniosku są rzeczywiście dane kontaktowe pacjentek (które nie zostały imiennie wskazane we wniosku), nie jest to wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej. Wniosek o tego rodzaju dane powinien zostać złożony w trybie przepisów k.p.k.