Czy dodatek ten powinien być uwzględniany w podstawach wymiaru nagrody jubileuszowej, odprawy emerytalno-rentowej?
Czy w regulaminie wynagradzania można wyłączyć ten dodatek z podstawy obliczenia nagród jubileuszowych i odpraw emerytalno-rentowych, ponieważ pracodawca nie otrzyma środków od NFZ na takie świadczenia?
Czy przedmiotowy dodatek musi być uwzględniany przy ustalaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy oraz odprawy przysługującej w związku ze zwolnieniem z pracy z przyczyn niedotyczących pracownika, jeśli pracodawca nie otrzymuje na to środków?
W odniesieniu do nagrody jubileuszowej oraz odprawy emerytalnej i rentowej pracodawca może dokonać wyraźnego wyłączenia poszczególnych składników wynagrodzenia w przepisach wewnętrznych, innych niż wskazane w § 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop, z podstawy obliczenia nagrody lub odprawy, gdyż uprawnia go do tego art. 64 ustawy z dnia 15 kwietnia 2015 r. o działalności leczniczej - dalej u.dz.l. Przepisy nie przewidują natomiast analogicznego uprawnienia pracodawcy w przypadku wynagrodzenia za czasu urlopu wypoczynkowego oraz ekwiwalentu za urlop jak również odprawy w związku z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn nie dotyczących pracownika.
Rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop stanowi w § 6, że wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, z wyłączeniem:
jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie;
Jednak zgodnie z art. 64 u.dz.l. ustalanie okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej, o której mowa w art. 62, oraz jednorazowej odprawy, o której mowa w art. 63, a także szczegółowe zasady ich obliczania i wypłacania regulują przepisy o wynagrodzeniu obowiązujące u danego pracodawcy.
Tym samym jeżeli przepisy wewnętrzne obowiązujące w danym podmiocie leczniczym przewidują obliczenie nagrody jubileuszowej na zasadach określonych w przepisach rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop, każdy składnik wynagrodzenia nie wymieniony w § 6 tego rozporządzenia musi być uwzględniony przy obliczeniu wysokości tej nagrody. Pracodawca może jednak dokonać wyraźnego wyłączenia poszczególnych składników tego wynagrodzenia w przepisach wewnętrznych, innych niż wskazane w § 6, z podstawy obliczenia nagrody, gdyż uprawnia go do tego art. 64 u.dz.l.
Uprawnienia takie przysługują pracodawcy, jak wynika z treści art. 64 u.dz.l., w odniesieniu do nagrody jubileuszowej oraz odprawy emerytalnej i rentowej.
Przepisy nie przewidują natomiast analogicznego uprawnienia pracodawcy w przypadku wynagrodzenia za czasu urlopu wypoczynkowego oraz ekwiwalentu za urlop. Podobnie przedstawia się kwestia obliczania odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 3 tej ustawy odprawę pieniężną ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.