Czy można zawiesić działalność zespołów ratownictwa medycznego - specjalistycznego, gdy brak jest lekarza na przykład z powodu jego nagłego zachorowania, jaka jest procedura zawieszenia takiej działalności?
Nie jest to długie zawieszenie tylko tak na 3-6 godzin.
Ustawa z 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym - dalej u.p.r.m. - nie reguluje kwestii zawieszenia działania jednostki ratownictwa medycznego ani skutków powstania czasowej przeszkody w wykonywaniu przez taką jednostkę jej zadań. Należy jednak przyjąć, że w przypadku czasowego braku możliwości podejmowania działań przez specjalistyczny zespół ratownictwa medycznego, należy o zaistniałej przeszkodzie powiadomić właściwego wojewodę.
Warunki czasowego zaprzestania wykonywania działalności przez komórkę organizacyjną podmiotu leczniczego reguluje art. 34 ustawy z 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej, ale jedynie w odniesieniu do podmiotów wykonujących działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne. Przepis ten zresztą, poza kwestią rodzaju działalności, nie odnosi się do sytuacji opisanej w pytaniu, lecz do planowanego, nie dłuższego niż 6 miesięcy zawieszenia działalności komórki organizacyjnej, które wymaga uzyskania zgody wojewody, o którą wniosek należy złożyć na co najmniej 30 dni przed planowaną przerwą. Sytuacja opisana w pytaniu odnosi się natomiast do zdarzeń nieplanowanych, a jednocześnie trwających przez czas nie przekraczający kilku godzin.
[-OFERTA_HTML-]
W tej sytuacji warto zwrócić uwagę na przepis art. 24 ust. 1 u.p.r.m. Zgodnie z tym przepisem wojewoda podejmuje działania organizacyjne zmierzające do zapewnienia parametrów czasu dotarcia na miejsce zdarzenia dla zespołu ratownictwa medycznego od chwili przyjęcia zgłoszenia przez dyspozytora medycznego. Skoro zatem to wojewoda jest organem właściwym do podejmowania działań organizacyjnych prowadzących do zapewnienia odpowiednich parametrów działania zespołów ratownictwa, winien być też powiadamiany o wszelkich zdarzeniach mających wpływ na pracę tych zespołów, w tym o braku możliwości podejmowania działań z uwagi na braki personalne.
Należy zatem przyjąć, że w przypadku czasowego braku możliwości podejmowania działań przez specjalistyczny zespół ratownictwa medycznego, należy o zaistniałej przeszkodzie powiadomić właściwego wojewodę.