Okołooperacyjna Karta Kontrolna jest elementem inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization) „Bezpieczna chirurgia ratuje życie", która ma ograniczyć liczbę komplikacji i zgonów operowanych pacjentów.
Wspierając zespoły zabiegowe w ograniczeniu liczby takich zdarzeń, WHO po konsultacjach z lekarzami chirurgii i anestezjologii, pielęgniarkami anestezjologicznymi i operacyjnymi oraz przedstawicielami pacjentów, opracowało Okołooperacyjną Kartę Kontrolną , która może być stosowana na każdej sali operacyjnej na całym świecie. Karta jest dostępna na stronie: http://www.cmj.org.pl
OKK jest narzędziem służącym do wspierania działań na rzecz bezpieczeństwa oraz promowania skutecznej komunikacji i dobrej współpracy w multidyscyplinarnym zespole. Karta została zaadaptowana do specyfiki środowiska chirurgii w Polsce przez Ośrodek Współpracy z WHO w Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.
Inicjatywa poparta została także przez Towarzystwo Promocji Jakości Opieki Zdrowotnej w Polsce, Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Towarzystwo Chirurgów Polskich.
Okołooperacyjna Karta Kontrolna wykorzystywana jest obecnie przez 125 szpitali. Ich lista jest dostępna na stronie www.cmj.org.pl
Źródło – CMJ
CMJ: kolejne szpitale wdrożyły Okołooperacyjną Kartę Kontroli
SP Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie, Warszawski Szpital dla Dzieci SP ZOZ przy ulicy Kopernika, Sensor Cliniq Sp. z o.o. i wspólnicy sp. k. z Warszawy oraz Beskidzkie Centrum Onkologii - Szpital Miejski im. Jana Pawła II z Bielska Białej zadeklarowały stosowanie Okołooperacyjnej Karty Kontrolnej.