Procedura przekształcenia placówki wymaga jej formalnej likwidacji przez organ założycielski, którym jest samorząd województwa oraz powołania w jej miejsce spółki pracowniczej. Na grudniowej sesji sejmik podjął już uchwałę w sprawie rozpoczęcia procedury przekształcenia. Kolejnym krokiem było zaopiniowanie projektu przez organizacje związkowe. Na ostatniej sesji, pod koniec stycznia 2014, radni podjęli ostateczną uchwałę w tej sprawie.
Spółka wydzierżawi od samorządu województwa majątek ruchomy i nieruchomy Centrum, przejmie też wszystkich pracowników jednostki oraz pełen zakres świadczonych do tej pory usług medycznych w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Przejmowanie przez spółki pracownicze wojewódzkich ambulatoryjnych zakładów opieki zdrowotnej jest zgodne z przyjętą przez sejmik województwa kujawsko-pomorskiego koncepcją przyszłości tego segmentu publicznej służby zdrowia.
W grudniu 2013 roku sejmik podjął także decyzję o przekształceniu w spółkę pracowniczą Wojewódzkiego Centrum Reumatologii i Rehabilitacji w Bydgoszczy. Do tej pory takie przekształcenia przeszły też: bydgoski Dom Sue Ryder, Obwód Lecznictwa SPZOZ w Bydgoszczy (obecnie Centrum Medyczne Nad Brdą), Przychodnia Specjalistyczna OLK-MED w Toruniu oraz Wojewódzka Przychodnia Sportowo-Lekarska w Bydgoszczy. Zmiany objęły także bydgoską Wojewódzką Przychodnię Stomatologiczną, która została włączona w strukturę Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy oraz Wojewódzką Przychodnię Dermatologiczną, która zostanie włączona w strukturę Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy.
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Bydgoszcz: Centrum Diabetologii i Endokrynologii spółką pracowniczą
Sejmik województwa kujawsko-pomorskiego podjął decyzję w sprawie przekształcenia Bydgoskiego Centrum Diabetologii i Endokrynologii w spółkę pracowniczą. Z wnioskiem o likwidację Centrum i przekształcenie go w spółkę wystąpiła do samorządu województwa dyrekcja tej jednostki.