W takiej sytuacji farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu może wystawić receptę farmaceutyczną.
Recepta taka jest wystawiana w postaci elektronicznej, a w postaci papierowej w przypadku braku dostępu farmaceuty do systemu teleinformatycznego w przypadku wystawiania jej dla osoby o nieustalonej tożsamości lub w przypadku wystawienia przez farmaceutę, o którym mowa w art. 6a ust. 1 ustawy z 19 kwietnia 1991 roku o izbach aptekarskich (chodzi o farmaceutę będącego obywatelem państwa Unii Europejskiej, który przenosi się na terytorium RP w celu tymczasowego i okazjonalnego wykonywania czynności zawodowych).
Recepta farmaceutyczna może być wystawiona na produkty lecznicze o kategorii dostępności Rp (wydawane z przepisu lekarza) lub Rpz (wydawane z przepisu lekarza do zastrzeżonego stosowania) w ilości jednego najmniejszego dostępnego w aptece opakowania produktu leczniczego dopuszczonego do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem produktów leczniczych zawierających środki odurzające, substancje psychotropowe, o których mowa w ustawie z 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii.
Recepta farmaceutyczna zawiera dane dotyczące pacjenta, dane dotyczące podmiotu, w którym wystawiono receptę, dane dotyczące osoby wystawiającej receptę oraz przepisanego produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, datę wystawienia recepty, a także przyczynę wydania.
Recepta jest realizowana z odpłatnością 100 procent, a po zrealizowaniu w aptece podlega ewidencjonowaniu.
Wynika ta z przepisów zawartych w ustawie Prawo farmaceutyczne z 6 września 2001 roku, art. 96 i art. 96a.
Źródło: www.nia.org.pl
[-DOKUMENT_HTML-]