Autorka podkreśla, że farmakoterapia jest jednym z podstawowych elementów procesu leczenia. Liczba podawanych leków zależy od przyczyny hospitalizacji, stanu pacjenta czy też istniejących chorób dodatkowych, ale im większa liczba leków tym większe ryzyko popełnienia błędu medycznego.
„Według Światowej Organizacji Zdrowia racjonalne użycie leku oznacza, że pacjent otrzyma lek właściwy dla jego stanu klinicznego, w odpowiedniej dawce, we właściwym czasie, z uwzględnieniem globalnych kosztów terapii, które obejmują zarówno koszt zakupu leku, jak i koszty jego magazynowania, przygotowania, podania, a także koszty ewentualnych działań niepożądanych. Jednocześnie WHO wskazuje, iż nawet 50 procent produktów leczniczych na świecie jest przepisywane, podawane lub sprzedawane w sposób niewłaściwy”- czytamy we wstępie do publikacji.
Według autorki nieefektywne gospodarowanie lekiem jest problemem występującym na każdym poziomie systemu opieki zdrowotnej, zarówno w szpitalach, jak i placówkach podstawowej opieki zdrowotnej czy poradniach specjalistycznych.
„Czynniki wpływające na nieracjonalne stosowania leków są zwykle bardzo złożone i mogą dotyczyć postaw lekarzy (osobiste przekonania co do efektywności określonych leków, nieodpowiednie postawienie diagnozy, nieefektywna komunikacja lekarz – pacjent), atmosfery w miejscu pracy (dużo pacjentów, zbyt mała liczba personelu, nacisk pacjentów na wypisanie recepty), systemu edukacji (zbyt niska liczba godzin w procesie kształcenia personelu poświęcona zagadnieniom z zakresu farmakoekonomiki), systemu dostaw leków (opóźnienia w dostawach leków dla szpitala, częste dostawy leków z krótkim terminem ważności) czy braku obiektywnej informacji o lekach” – czytamy we wstępie do opracowania.
Autorka podkreśla, że stosując nawet proste zasady racjonalnego gospodarowania, można ograniczyć straty leków do minimum. Dzięki wprowadzeniu metod oceny użytkowania leków da się określić typ nieracjonalnego zastosowania produktu oraz częstotliwość tego rodzaju zdarzeń.
W proces gospodarki lekiem w szpitalach zaangażowane są różne grupy pracowników (kierownik i pracownicy apteki szpitalnej lub działu farmacji, dyrekcja, lekarze, pielęgniarki, pracownicy administracji, pracownicy transportu wewnątrzszpitalnego), a każdy z nich odpowiada za inny aspekt tego procesu. Z tego powodu opór pracowników i nieumiejętne zarządzanie personelem w obliczu zmian mogą być największymi trudnościami przy wprowadzaniu racjonalnej gospodarki lekowej.
W publikacji kompleksowo omówiono problematykę gospodarowania lekiem w podmiotach leczniczych, od zamówienia leków aż do ich podania pacjentom, ze szczególnym uwzględnieniem metod optymalizujących ten proces.
Zawarto w niej między innymi praktyczne wskazówki dotyczące poprawy efektywności zarządzania lekiem, przykładowe formularze niezbędne w procesie szpitalnej gospodarki lekiem, przykłady rozwiązań w zakresie zarządzania lekiem stosowanych na poziomie międzynarodowym, które mogą być zaadaptowane do polskich warunków a także obszerne rekomendacje optymalizacji gospodarki lekiem dostosowane do sytuacji podmiotów leczniczych w Polsce.
Opracowanie przeznaczone jest dla kadry menedżerskiej szpitali, kierowników aptek szpitalnych, farmaceutów, lekarzy i pielęgniarek. Zainteresuje także wykładowców i studentów kierunków medycznych, farmacji, zdrowia publicznego, ekonomii, zarządzania.
Informacja o autorce
Urszula Religioni - doktor nauk o zdrowiu, wielokrotna stypendystka naukowa, kierownik projektów naukowych, laureatka nagród i wyróżnień za prace naukowe z dziedzin zdrowia i zarządzania, autorka ponad 120 publikacji naukowych z zakresu zdrowia publicznego, zarządzania w ochronie zdrowia, ekonomiki zdrowia, które ukazywały się w prestiżowych krajowych i zagranicznych czasopismach naukowych.
Planowana data publikacji to 30 czerwca 2016. Obecnie książka dostępna jest w ramach przedsprzedaży na stronie www.profinfo.pl