„Trzeba uczciwie przyznać, że w tym roku zwycięzców jest dwóch, bo różnica między nimi jest naprawdę minimalna”, powiedział Rzeczpospolitej Waldemar Siwiński, szef Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Za UJ i UW uplasował się Uniwersytet im. Adam Mickiewicza w Poznaniu i Politechnika Warszawska. 

Dziennikarze zwracają uwagę, że najważniejszymi ośrodkami akademickimi jest była i obecna stolica kraju. Uczelnie z Krakowa i Warszawy w rankingach Rzeczpospolitej zajmują czołowe lokaty od lat. W tym roku w pierwszej dziesiątce uczelnie z tych miast zdobyły aż połowę miejsc - na piątym miejscu jest krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza, a na dziesiątym warszawska Szkoła Główna Handlowa. 
 
W głównym zestawieni najlepszą szkołą niepubliczną jest Akademia Leona Koźmińskiego z czternastą lokatą. Następna uczelnia prywatna to Polsko-Japońska Szkoła Technik Komputerowych  z 43. miejscem, a trzecia to Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej. Wszystkie te uczelnie mają siedzibę w Warszawie. 
 
Ranking zestawia kształcenie na czterdziestu kierunkach na wszystkich uczelniach. Jak zwraca uwagę Rzeczpospolita, „liderem są uczelnie warszawskie” – po dziesięć pierwszych miejsc ma UW i Politechnika Warszawska, a „zaledwie” siedem – Jagiellonka.
 
Najlepsi prawnicy to ci z dyplomem Uniwersytetu Warszawskiego. To właśnie tutaj, w ocenie dziennika, jest najlepszy wydział prawa. Niestety, wyniki egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze jednoznacznie wskazują, iż studenci Jagiellonki są najlepsi – a w rankingu otrzymali drugie miejsce. Prawo na tych uczelniach otrzymało niemal identyczną liczbę punktów (tj. odpowiednio - 100 i 94,5). Kolejny Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu otrzymał trzecią lokatę z punktacją 67 pkt. Na dalszych miejscach są wydziały prawa i administracji we Wrocławiu, Gdańsku i Lublinie. Najlepsza uczelnia prywatna w zestawieniu „kierunku prawo” zajmuje dopiero 19 miejsce na 25 uwzględnionych w rankingu. 
 
Zdaniem przedsiębiorców, najbardziej wartościowy jest dyplom Politechniki Warszawskiej. Na kolejnych miejscach uplasowały się Uniwersytet Warszawski i Akademia Górniczo-Hutnicza. Politechniki z Koszalina i Opola zamykają to zestawienie. 
 
Największym prestiżem wśród naukowców cieszą się uniwersytety – Jagielloński, Warszawski i im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Najszerszymi kontaktami międzynarodowymi może pochwalić się Akademia Leona Koźmińskiego, a na kolejnych miejscach UW i SGH – trzy stołeczne uczelnie. 
 
Największy potencjał naukowy ma UW, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie i Jagiellonka. Z kolei najbardziej innowacyjne są politechniki we Wrocławiu i Lublinie.  
 
Zestawienie rankingów na stronie internetowej Rzeczpospolitej