Studentka złożyła skargę na bezczynność Komisji Stypendialnej Uniwersytetu w przedmiocie wniosku o przyznanie stypendium socjalnego. Skarżąca akcentowała, że w sprawie nie zapadła żadna decyzja, jej sprawę pozostawiono bez rozpoznania. Ostatecznie miało to doprowadzić do skreślenia skarżącej z listy studentów. Organ domagał się oddalenia skargi. Organ zwrócił uwagę, że nie było możliwe ustalenie dochodu przypadającego na osobę w rodzinie skarżącej. Organ podkreślił, że studentka została wezwana do przedłożenia koniecznych dokumentów, ale nie zostały one dostarczone. To zaś skutkowało niemożliwością rozpatrzenia wniosku. Wniosek został więc ostatecznie pozostawiony bez rozpoznania.
Stypendia socjalne i zapomogi - świadczenia dla studentów w nowym roku akademickim>>
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zobowiązał Komisję Stypendialną do rozpoznania wniosku studentki. Stwierdzono też, że bezczynność miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa. O bezczynności mowa, gdy w określonym terminie organ nie podejmuje czynności lub prowadzone postępowanie nie zakończy się wydaniem aktu. Odmowa rozpoznania sprawy może być uznana za bezczynność rozpoznania sprawy. Kluczowe było to, czy wniosek o przyznanie stypendium socjalnego zawierał mankamenty formalne. Biorąc pod uwagę wymogi formalne wynikające z Kodeksu postępowania administracyjnego, wniosek nie był nimi dotknięty. Podanie powinno zawierać co najmniej wskazanie osoby, od której pochodzi, jej adres i żądanie oraz czynić zadość innym wymaganiom ustalonym w przepisach szczególnych. Konieczny jest też podpis - przypomniał sąd.
Czytaj też omówienie orzeczenia w LEX: Stypendium socjalne nie tylko dla studiujących krócej niż przez 6 lat >
Decyzja dotycząca stypendium
Jeśli student ubiega się o stypendium socjalne, to organ powinien albo przyznać świadczenie albo odmówić jego przyznania. Powinna zostać wydana decyzja administracyjna. Wnioskowi studentki nie nadano jednak właściwego biegu. Braki w zakresie dokumentacji co do sytuacji materialnej rodziny studentki nie pozwalały na pozostawienie wniosku bez rozpoznania. Organ odwoływał się do przepisów Regulaminu, ale wyszczególnione regulacje były sprzeczne z prawem. Jeśli studentka nie złożyła żądanych dokumentów, to okoliczność ta powinna być brana pod uwagę przy wydawaniu decyzji w sprawie. Dzięki temu strona mogłaby rozważyć, czy chce wnieść środek zaskarżenia. Bezczynność organu miała miejsce - wskazał WSA. W ocenie WSA, skoro zwłoka trwała 15 miesięcy, to należało uznać, że bezczynność organu zaistniała z rażącym naruszeniem prawa. Sąd zauważył jednak, że bezczynność nie wynikała ze złej woli organu.
Zobacz też procedurę w LEX: Opodatkowanie stypendiów wypłacanych przez samorządy dla studentów >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.