Nabór wniosków rozpocznie się 2 października i potrwa do 13 października 2023 r. Ogłoszenie oraz wszystkie dokumenty związane z konkursem dostępne są na stronie internetowej programu WIB. Organizator konkursu przewiduje, że przed rozpoczęciem naboru będą zorganizowane działania informacyjne i doradcze.  W odróżnieniu od dwóch poprzednich edycji, gdzie uwzględnione były jedynie projekty z dziedziny biotechnologii medycznej stosowanej w onkologii, obecnie naukowcy z każdej specjalizacji biotechnologii medycznej o potencjale terapeutycznym mogą złożyć swoje aplikacje. Organizacją i przeprowadzeniem wszystkich konkursów zajmuje się Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii we Wrocławiu, który również zarządza programem WIB.

 

Wyższe stypendium doktoranckie i wynagrodzenia pracowników naukowych>>

 

Dwuetapowy konkurs

Nabór wniosków do konkursu rozpocznie się 2 października i potrwa do 13 października 2023 r. Wszystkie dokumenty konkursowe dostępne są na stronie internetowej WIB. Przed rozpoczęciem naboru, organizatorzy przewidują zorganizowanie działań informacyjnych i doradczych. Konkurs składa się z dwóch etapów: oceny formalnej i merytorycznej, przeprowadzanej w oparciu o kryteria naukowe i gospodarczo-społeczne. Z zespołami badawczymi, które otrzymają rekomendację do finansowania, zostanie podpisana umowa o finansowanie.

  

Cena promocyjna: 213 zł

|

Cena regularna: 213 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Wcześniej, w ramach programu WIB, finansowanie otrzymał projekt "Horyzont doskonałości w zastosowaniach matrycowego RNA w immunoOnkologii [HERO]" pod kierownictwem prof. dr hab. Andrzeja Dziembowskiego z Międzynarodowego Instytutu Badań Molekularnych i Komórkowych w Warszawie. Wartość finansowania projektu wyniosła blisko 70 mln zł.

Czytaj w LEX: Przetwarzanie danych osobowych na potrzeby wypowiedzi literackiej, artystycznej lub akademickiej >

 

Rozwój badań o potencjale komercjalizacyjnym

Program WIB, utworzony na mocy ustawy z 4 kwietnia 2019 r., służy finansowaniu badań o wysokim potencjale komercjalizacyjnym w obszarach kluczowych dla społeczeństwa, takich jak biotechnologia medyczna. Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło na ten cel rekordową kwotę 450 mln zł. Program jest skierowany do wybitnych polskich naukowców, którzy mają na celu opracowanie nowych technologii lub grup technologii, gotowych do komercjalizacji i wdrożenia w ciągu maksymalnie pięciu lat. Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii, będący częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz, rozwija nowe technologie dla przemysłu, skupiając się na inżynierii materiałowej i biotechnologii. Jest również podmiotem zarządzającym programem WIB.

 

Sieć Badawcza Łukasiewicz to trzecia pod względem wielkości sieć badawcza w Europie. Oferuje atrakcyjne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne dla biznesu. Angażuje w swoje działania 4,5 tys. naukowców, którzy są w stanie opracować skuteczne rozwiązania wdrożeniowe w ciągu nie więcej niż 15 dni roboczych. Sieć oferuje wsparcie dla przedsiębiorców w ponad 50 lokalizacjach w całej Polsce. Dokumenty związane z trzecim konkursem są dostępne na stronie internetowej programu WIB.

Czytaj w LEX: Pracownik naukowy a pracownik badawczy w świetle przepisów ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce >