Przede wszystkim zmiany odczuwają sami młodzi ludzie, którzy nie mogą się już spodziewać takich warunków pracy, na jakie mogły liczyć osoby zaczynające karierę jeszcze kilka lat temu.
– Sądzę, że nie wszyscy rozpoczną wykonywanie zawodu, nie dla wszystkich znajdzie się miejsce na rynku – mówi Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. – Trudno rozpocząć dziś własną działalność, rynek jest bowiem bardzo trudny. Wielu będzie więc zapewne wykonywało zawód w ramach już istniejących kancelarii. Te na pewno zaoferują warunki nieporównywalne z tymi sprzed pięciu– sześciu lat. Mają bowiem z kogo wybierać – dodaje mec. Zwara.
Również Arkadiusz Bereza, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie, mówi, że w jego mieście sytuacja młodych prawników nie jest najlepsza. – Wielu z nich wyjeżdżało do Warszawy, ale dziś i ten rynek się nasyca. Obecni na rynku przedsiębiorcy zazwyczaj mają już swoich zaufanych prawników, dlatego młodym bardzo trudno zdobyć pracę czy zlecenia – mówi mec. Bereza. I podkreśla, że gdy ostatnio jeden z urzędów ogłosił przetarg na 1/4 etatu, zgłosiło się aż 30 chętnych. – Ci, którzy zakładają swoje kancelarie, bardzo często pracują po kosztach, aby utrzymać się na rynku – dodaje mec. Bereza.
Wszystko to nie pozostaje bez wpływu na już istniejący rynek prawny. Młodzi muszą bowiem oferować coraz niższe ceny. Przykładowo w Białymstoku pojawiają się już młodzi prawnicy, którzy są w stanie zajmować się obsługą spółki z o.o. za 700 zł miesięcznie. Dotychczas te ceny były nawet czterokrotnie wyższe.
Eksperci wskazują, że coraz słabszą pozycję mają kancelarie zajmujące się średnim segmentem przedsiębiorców, które oferują tzw. ogólną obsługę. Ci stawiają bowiem coraz częściej na własne biura prawne. Z kolei dość bezpieczną pozycję mają kancelarie, które zajmują się biznesem z najwyższej półki. Młodzi wchodzący na rynek prawnicy nie są zagrożeniem dla dużych firm prawniczych ze znaną marką.
Obecnie stawka za godzinę pracy prawnika wynosi od 100 do 1500 zł. Tak wynika z danych części kancelarii biorących udział w Rankingu Kancelarii Prawniczych „Rzeczpospolitej" opublikowanego 17 kwietnia 2014 r. Stawki podało w tym roku 55 z 274 kancelarii, które brały udział w zestawieniu. Większość jest na podobnym poziomie co w ubiegłym roku.
Źródło: Rzeczpospolita