Osoba pozostająca w związku małżeńskim także może być uznana za osobę samotnie wychowującą dziecko. Tak rozstrzygnął wyrokiem z 20 stycznia 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku (sygn. akt II SA/Gd 643/09).

Rodzic samotnie wychowujący dziecko ma prawo do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka (170 zł miesięcznie) po łącznym spełnieniu kilku przesłanek. Osoba ubiegająca się o zasiłek musi również spełniać warunki definicji samotnego rodzica zawarte w art. 3 pkt 17a ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Zgodnie z treścią powołanego przepisu, rodzicem takim jest panna, kawaler, wdowa lub wdowiec i osoba rozwiedziona, pod warunkiem, że nie wychowuje dziecka z jego rodzicem.

Zgodnie z wyrokiem WSA, stan cywilny osoby ubiegającej się o przyznanie świadczenia nie stanowi jednej z przesłanek jego przyznania. Istotne jest, aby osoba wychowywała dziecko bez drugiego rodzica. W badanym stanie faktycznym odmówiono wypłaty dodatku wdowie, która ponownie wyszła za mąż. Kobieta argumentowała, że ojciec dziecka nie żyje, natomiast jej obecny mąż nie jest opiekunem prawnym dziecka i nie ma w stosunku do niego zobowiązań alimentacyjnych. WSA przyznając rację kobiecie powołał się na swoje wcześniejsze orzecznictwo oraz wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie sprzecznych z Konstytucją przepisów, które nie pozwalały na przyznanie zaliczki alimentacyjnej osobie, która pozostawała w związku małżeńskim.

Samorządy nie zgadzają się ze stanowiskiem sądu administracyjnego, przypominając jednocześnie odmienny charakter dodatku dla samotnego rodzica od zaliczki alimentacyjnej czy świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego.


Opracowanie: Karol Kozłowski, RPE WKP
Źródło: Gazeta Prawna z dnia 1 marca 2010 r.