Związek Gmin Wiejskich RP w piśmie skierowanym do przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, przedstawił tematy do podjęcia inicjatyw legislacyjnych w I półroczu 2012 roku , związanych z ważniejszymi zagadnieniami dla samorządu terytorialnego.
Wśród tematów zaproponowanych przez Związek Gmin znalazł się szereg zmian w ustawie Karta Nauczyciela, między innymi objęcie przepisami ustawy nauczycieli prowadzących bezpośrednio proces dydaktyczny z uczniami we wszystkich typach szkół zarówno publicznych jak i niepublicznych. W przypadku placówek niepublicznych podmiot prowadzący powinien mieć prawo ustalania wynagrodzeń i pensum. Wśród propozycji pojawił się również pomysł przeniesienia regulacji prawnych dotyczących statusu dyrektora placówki do ustawy o systemie oświaty. Związek zaproponował również przyjęcie 40 godzinnego tygodnia pracy, w tym pensum dla nauczyciela przedmiotu 20 +2 godziny. Czas pracy w całości powinien być ewidencjonowany i rozliczany przez dyrektora szkoły wg regulaminu wewnętrznego, uwzględniającego system zadaniowy. Związek zaproponował także urlop nauczycielski w szkołach w wymiarze 52 dni roboczych, natomiast w przedszkolach w wymiarze 35 dni roboczych. ZGW RP zwrócił uwagę, iż koniecznym jest wycofanie zapisów ustawy Karta Nauczyciela, dotyczących średnich wynagrodzeń, likwidacja dodatku wiejskiego i mieszkaniowego, uproszczenie systemu wynagrodzeń nauczycielskich oraz zmiana zasad udzielania urlopów dla poratowania zdrowia. Związek przedstawił też propozycję zmodyfikowania zasad awansu zawodowego nauczycieli.
Kolejną propozycją ZGW RP jest wprowadzenie zmiany w Prawie energetycznym w postaci przeniesienia kosztów oświetlenia dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych na właściwych zarządców lub wprowadzenie rekompensaty wydatków dla gmin. Wśród propozycji zmian znalazła się możliwość opodatkowania podatkiem od nieruchomości budynków nie związanych trwale z gruntem, urządzeń technicznych takich jak elektrownie wiatrowe, turbiny wodne czy generatory prądu.
ZGW RP proponuje również zmianę linii orzeczniczej sądów administracyjnych odbierających samorządom możliwość korzystania z praw strony w sytuacji, gdy któryś z ich organów wydał rozstrzygnięcie majątkowe w postępowaniu administracyjnym w I instancji. Pojawiła się też propozycja zrównania pozycji prawnej organu nadzoru i JST w zakresie dotyczącym postępowania w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały lub zarządzenia organu nadzoru gminy. Wśród proponowanych zmian znalazły się również wprowadzenie domniemania kompetencji wójta w sytuacji, gdy zadania gminy nie zostały przypisane radzie gminy oraz ustanowienie minimalnego poziomu dodatku funkcyjnego dla pracowników samorządowych z wyboru.
ZGW RP zadeklarował aktywny udział w pracach Komisji w charakterze ekspertów samorządowych.