Jak podkreśla ZPP, rezygnacja z likwidacji dodatku uzupełniającego jest ciosem nie tylko dla samorządów ale także dla nauczycieli. Dodatek ten nie spełnia bowiem motywującego charakteru, a mechanizm jego ustalania sprawia, że decyzje dotyczące przyznawania wynagrodzeń nauczycielom nie są podejmowane w oparciu o jakość pracy, a konieczności wypłaty dodatków uzupełniających.
W związku z tym, Związek Powiatów Polskich negatywnie ocenia decyzję Ministra Edukacji Narodowej o zgłoszeniu autopoprawki do projektu ustawy, gdyż likwidacja dodatku byłaby pierwszym krokiem do przyznawania pedagogom wynagrodzenia odpowiadającemu ich jakości pracy i wykształcenia. W opinii prezesa ZPP - Ludwika Węgrzyna - zachowanie resortu spowoduje utratę zaufania do deklaracji wygłaszanych przez MEN, i zastrzega, że organizacje samorządowe nie pozwolą na utrzymywanie w mocy nieracjonalnych rozwiązań.
zpp.pl
ZPP: działania resortu edukacji dotyczące dodatku uzupełniającego są niekonsekwentne
W projekcie przepisów wprowadzających ustawę - Prawo oświatowe, MEN uwzględniło postulat samorządów dotyczycący likwidacji dodatku uzupełniającego i wprowadzenia przepisu przejściowego o obowiązku jego wypłacenia - jeszcze za 2016 r. Resort wycofał się jednak z tego rozwiązania, co w opinii Związku Powiatów Polskich świadczy o ignorowaniu JST i nauczycieli.