Prezydent miasta obciążył właściciela samochodu podatkiem od środków transportowych. Ten odwołał się od decyzji. Podkreślił, iż w okresach w niej wymienionych nie posiadał już pojazdu, bowiem samochód został zlikwidowany, poprzez jego złomowanie. Natomiast fakt nie wyrejestrowania samochodu skarżący tłumaczył trudnościami w uzyskaniu pokwitowania złomowania.


WSA rozpatrując skargę przypomniał, iż zgodnie z art. 9 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych , obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych wygasa z końcem miesiąca, w którym środek transportowy został wyrejestrowany. Tylko i wyłącznie wyrejestrowanie środka transportowego skutkuje wygaśnięciem obowiązku podatkowego. Zatem żadne inne zdarzenie nie powoduje ustania obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy nie wygasa więc w przypadku złego stanu technicznego pojazdu, faktycznego braku możliwości korzystania z posiadanego środka transportu, fizycznej likwidacji poprzez jego rozmontowanie, pocięcie i sprzedaż na złom, utylizacji pojazdu (wykorzystania odpadów jako surowców wtórnych do dalszego przerobu), wywozu z kraju, czy też jego kradzieży. Konieczność opłacania podatku od środków transportowych nie jest bowiem uzależniona od użytkowania pojazdu ani od jego fizycznego posiadania, Jeżeli właściciel nie złoży stosownego wniosku, a starosta nie wyda decyzji o wyrejestrowaniu pojazdu obowiązek podatkowy dalej istnieje i stosowny podatek należy płacić.

Tak więc zdaniem WSA w rozpatrywanej sprawie, złomowanie samochodu, nie mogło skutkować wygaśnięciem obowiązku podatkowego. Dopiero jego wyrejestrowanie spowodowało ustanie obowiązku podatkowego z końcem miesiąca, w którym środek transportowy został wyrejestrowany – podkreślił WSA w Bydgoszczy.

Na podstawie: Wyrok WSA w Bydgoszczy z 21 sierpnia 2012 r., sygn. akt I SA/Bd 615/12, nieprawomocny

Na podstawie: 
Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 ze zm.)