Dyrektor departamentu rozwoju regionalnego pomorskiego urzędu wojewódzkiego Radosław Matczak poinformował PAP, że według przyjętego przez zarząd województwa projektu Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 na ZIP przeznaczone będzie ok. 1,1 mld zł (255 mln euro). Dokument ma być w przyszłym tygodniu przekazany do zaopiniowania do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, a następnie będzie przesłany do KE.
Matczak podkreślił, że pieniądze przeznaczone na ZIT "to +znaczone pieniądze+, czyli można je wydać na ściśle określone cele, a nie na cokolwiek, np. na jeden duży projekt". Wyjaśnił, że 196 mln euro będzie pochodzić z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a pozostałe ponad 58 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Poinformował, że wpłynęło już 59 propozycji projektów, ale zaznaczył, że "nie można jeszcze powiedzieć, na co konkretnie wydane zostaną pieniądze". "Mamy wstępne propozycje, ale czekamy na skonkretyzowane projekty Obszaru Metropolii Trójmiasta" – dodał.
Powiedział, że pieniądze będą przeznaczone na projekty nie tylko związane z infrastrukturą komunalną, ale np. na rozwój infrastruktury dotyczącej badań i rozwoju w przedsiębiorstwach i w jednostkach badawczo-rozwojowych. Jak poinformował, "w ZIT są pieniądze na wsparcie firm np. w ekspansji eksportowej, na projekty edukacyjne np. w przedszkolach i w szkołach, na aktywną politykę rynku pracy oraz na projekty dot. integracji społecznej i na przedsięwzięcia zdrowotne".
Matczak przyznał, że najwięcej pieniędzy może być wydane na projekty energetyczne, transportowe i rewitalizacyjne. "Teraz dominują projekty dotyczące transportu i jest ich tak dużo, że nie bylibyśmy w stanie ich sfinansować" - dodał. Poinformował, że wśród projektów jest np. wydłużenie kursowania SKM (Szybkiej Kolei Miejskiej) do Wejherowa oraz budowa szlaków rowerowych i kanalizacji deszczowej na całym obszarze metropolitalnym. Złożono projekty dot. zintegrowanego systemu transportu publicznego i rozbudowy trójmiejskiego zintegrowanego systemu zarządzania ruchem Tristar - tak aby objął obszar od Tczewa do Wejherowa. Uczelnie złożyły projekty dot. umiędzynarodowienia studiów i lepszego powiązania ich infrastruktury naukowo-badawczej z potrzebami gospodarki.
Zaznaczył, że "ZIT nie jest do finansowania projektów lokalnych, ale do finansowania kluczowych przedsięwzięć w obszarze metropolitalnym, z których skorzysta jak najwięcej ludzi i które poprawią sytuację na jak największym obszarze". "To wymusza myślenie o przedsięwzięciach dużych i partnerskich, które istotnie zmienią sytuację" – dodał. Przyznał, że to "jeden z instrumentów, bardzo ważny, ale nie jedyny i na pewno nie może załatwić wszystkich problemów".
Na najbliższy tydzień planowane jest ukonstytuowanie się Związku ZIT, czyli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Obszaru Metropolitalnego Trójmiasta w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Związek ZIT ma utworzyć 36 gmin i powiatów. Oprócz gmin z aglomeracji trójmiejskiej do Związku wejdą też gminy z powiatów: wejherowskiego, puckiego, kartuskiego, gdańskiego, tczewskiego i nowodworskiego.
Jesienią przedstawiciele województwa informowali, że w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020 województwo pomorskie otrzyma największą w historii kwotę - ok. 1,7 mld euro.
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to nowy instrument finansowania, który Komisja Europejska zaplanowała na lata 2014-2020. Ich celem jest m.in. sprzyjanie rozwojowi współpracy i integracji na terenie obszarów metropolitalnych - przede wszystkim tam, gdzie skala problemów związanych z brakiem współpracy i komplementarności działań różnych jednostek administracyjnych jest największa. (PAP)