Według protokołu komisji do głosowania uprawnionych było 25 070 osób. Aby referendum było ważne swoje głosy powinno oddać co najmniej 8378 spośród nich. Tymczasem wydano 2043 karty do głosowania, z czego liczba głosów ważnych to 2009. Za odwołaniem rady opowiedziało się 1903, przeciw było 106 osób. Oddano 34 nieważne głosy. Frekwencja wyniosła 8,15 proc.
Inicjatorem referendum była Wspólnota Obywatelska Powiatu Brzezińskiego, która chciała odwołać radę za - ich zdaniem - źle przeprowadzoną prywatyzację brzezińskiego szpitala.
Na początku tego roku władze powiatu sprzedały 51 proc. udziałów w szpitalu nowemu podmiotowi. Według Wspólnoty prywatyzacja placówki może zagrażać zdrowiu i życiu pacjentów, bo doszło do zwolnień pracowników i likwidacji oddziałów.
Z zarzutami Wspólnoty nie zgadzają się władze powiatu. Przekonują, że nie było innej drogi ratowania zadłużonej placówki. Przypominają, że nowi właściciele postanowili wydać na zaniedbany szpital prawie 30 mln zł.
Jak poinformował w poniedziałek PAP starosta powiatu brzezińskiego Edmund Kotecki, przeprowadzenie referendum kosztowało ok. 60 tys. zł.