Sprawa dotyczyła kobiety, która wystąpiła do gminnego ośrodka pomocy społecznej o ustalenie prawa do świadczenia rodzicielskiego na swoje dziecko.
Organ odmówił przyznania świadczenia. Ośrodek przypomniał, że przyznano już wnioskodawczyni prawo do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu sprawowania przez nią osobistej opieki nad jej pierwszym dzieckiem - niepełnosprawną córką.
Organ pomocowy powołał się na ustawę z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 114 ze zm.), zgodnie z którym, w przypadku zbiegu uprawnień do świadczenia rodzicielskiego lub świadczenia pielęgnacyjnego – przysługuje jedno z tych świadczeń wybrane przez osobę uprawnioną.
Kobieta poskarżyła się do sądu administracyjnego.
WSA uznał skargę za zasadną
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
Sąd wyjaśnił, iż zbieg uprawnień do określonych w ustawie świadczeń ma zastosowanie tylko w sytuacji, gdy mamy do czynienia ze zbiegiem uprawnień w sensie podmiotowym zarówno co do osoby sprawującej opiekę lub wychowanie jak i osoby wymagającej opieki.
Przepis art. 27 ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych, dotyczy prawa do przyznania jednego ze świadczeń rodzinnych na skutek zbiegu uprawnień na podstawie wyboru osoby uprawnionej w sytuacji wychowania lub opieki nad tym samym dzieckiem.
Nie dotyczy natomiast przypadku, gdy mamy do czynienia ze biegiem uprawnień z tytułu wychowania lub opieki nad różnymi dziećmi – podkreślił sąd.
Na podstawie:
Wyrok WSA we Wrocławiu z 23 sierpnia 2016 r., sygn. akt IV SA/Wr 158/16, nieprawomocny