Szkoła realizuje ramówkę taką, jak dla szkół młodzieżowych.


Odpowiedź


Szkoły policealne są szkołami ponadgimnazjalnymi, w których uczniowie realizują obowiązek nauki zgodnie z ustawą o systemie oświaty .

W związku z tym, że z pytania nie wynika, czy szkoła policealna jest szkołą publiczną prowadzoną przez inną niż jednostka samorządu terytorialnego osobę prawną lub osobę fizyczną, czy też jest szkołą niepubliczną, należy zwrócić uwagę na następujące rozwiązania prawne zawarte w ustawą o systemie oświaty .

Jeżeli przedmiotowa szkoła jest szkołą niepubliczną o uprawnieniach szkół publicznych, to zastosowanie ma art. 90 ust. 2a ustawą o systemie oświaty , zgodnie z którym dotacje dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, przysługują na każdego ucznia w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na jednego ucznia danego typu i rodzaju szkoły (w tym przypadku szkoła policealna medyczna), w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez jednostkę samorządu terytorialnego, o której mowa w ust. 1 i 2, pod warunkiem, że osoba prowadząca szkołę poda organowi właściwemu do udzielania dotacji planowaną liczbę uczniów nie później niż do 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji.

Dotacja ta jest przekazywana w 12 częściach w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca na rachunek bankowy szkoły.

Natomiast jeżeli jest to szkoła niepubliczna bez uprawnień szkoły publicznej to zgodnie z art. 90 ust. 3b ustawą o systemie oświaty szkoła taka może otrzymać dotacje z budżetu powiatu. Natomiast powiat nie ma obowiązku udzielenia takiej dotacji.

Dotacje, o których mowa w art. 90 ust. 2a i 3b, są przeznaczone na dofinansowanie realizacji zadań szkoły w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym profilaktyki społecznej. Dotacje mogą być wykorzystane wyłącznie na pokrycie wydatków bieżących szkoły.

Organy jednostek samorządu terytorialnego, o których mowa w ust. 2a i 3b, mogą kontrolować prawidłowość wykorzystania dotacji przyznanych szkołom z budżetów tych jednostek.

Osoby upoważnione do przeprowadzenia kontroli mają prawo wstępu do szkół oraz wglądu do prowadzonej przez nie dokumentacji organizacyjnej, finansowej i dokumentacji przebiegu nauczania.

Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, a zatem rada gminy, czy odpowiednio rada powiatu, ustala tryb udzielania i rozliczania dotacji, o których mowa powyżej, oraz tryb i zakres kontroli prawidłowości ich wykorzystywania, uwzględniając w szczególności podstawę obliczania dotacji, zakres danych, które powinny być zawarte we wniosku o udzielenie dotacji i w rozliczeniu jej wykorzystania, oraz termin i sposób rozliczenia dotacji. Dlatego należy zapoznać się z odpowiednią uchwałą rady gminy, czy powiatu, która określiła takie zasady dla dotowanych przez siebie szkół.

Jeżeli jednak szkoła, o której mowa w pytaniu jest szkołą publiczną prowadzoną przez osobę fizyczną lub osobę prawną inna niż jednostka samorządu terytorialnego, to zastosowanie ma art. 80 ust. 3 ustawą o systemie oświaty , zgodnie z którym szkoły otrzymują na każdego ucznia dotację z budżetu jednostki samorządu terytorialnego obowiązanej do prowadzenia odpowiedniego typu i rodzaju szkół w wysokości równej wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego ucznia w szkołach tego samego typu i rodzaju prowadzonych przez tę jednostkę samorządu terytorialnego, nie niższej jednak niż kwota przewidziana na jednego ucznia szkoły danego typu i rodzaju w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego. W przypadku nieprowadzenia przez jednostkę samorządu terytorialnego szkoły tego samego typu i rodzaju (w tym przypadku szkoła policealna medyczna) podstawą ustalenia wysokości dotacji jest kwota przewidziana na jednego ucznia szkoły publicznej danego typu i rodzaju w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego.

Dotacje te również są przekazywane w 12 częściach w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca na rachunek bankowy szkoły.
Przeznaczone są one na dofinansowanie realizacji zadań szkoły w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym profilaktyki społecznej. Dotacje mogą być wykorzystane wyłącznie na pokrycie wydatków bieżących szkoły.

Organy jednostek samorządu terytorialnego mogą kontrolować prawidłowość wykorzystania dotacji przyznanych szkołom z budżetów tych jednostek.

Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego ustala tryb udzielania i rozliczania dotacji, oraz tryb i zakres kontroli prawidłowości ich wykorzystywania, uwzględniając w szczególności podstawy obliczania dotacji, zakres danych, które powinny być zawarte we wniosku o udzielenie dotacji i w rozliczeniu jej wykorzystania, oraz termin i sposób rozliczenia dotacji. W tym zakresie również zatem obowiązuje odpowiednia uchwała organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego.


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)