Zarząd ZPP przyjął także stanowisko w sprawie planowanej przez Ministra Sprawiedliwości likwidacji małych sądów rejonowych. W trakcie dyskusji członkowie zarządu przytaczali sytuację w Wielkiej Brytanii, gdzie dla całego obszaru kraju istnieje jeden sąd rejonowy oraz jego oddziały. Padła propozycja, aby uczynić podobnie w powiatach – jeden sąd rejonowy w województwie i jego oddziały w każdym powiecie.

Zarząd wypowiedział się także w kwestii koniecznych zmian w funkcjonowaniu powiatowej inspekcji sanitarnej w postaci zespolenia inspekcji sanitarnej z samorządem powiatowym oraz finansowania z dochodów budżetu powiatu, np. ze zwiększonych dochodów z tytułu podatku PIT. Zarząd ZPP w swoim stanowisku opowiedział się także przeciw całkowitej likwidacji rezerwy i utrzymanie jej wysokości co najmniej 0,4% części oświatowej subwencji ogólnej.

W trakcie posiedzenia dyskutowano również na temat nowelizacji Prawa farmaceutycznego w części dotyczącej zadań powiatu. Istotą problemu było zapewnienie mieszkańcom dostępności świadczeń również w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy. Taka zmiana zdaniem uczestników spotkania, powinna się przyczynić do zapewnienia mieszkańcom lokalnych społeczności rzeczywistego dostępu do leków. Zarząd wyraził sprzeciw dotyczący zapisów w ustawie o działalności leczniczej, dotyczących obowiązkowych ubezpieczeń podmiotów leczniczych, mogących generować ogromne koszty z tytułu wprowadzenia nowego ubezpieczenia.

ZPP omówił również zmiany w zakresie nowelizacji ustawy o wsparciu rodziny i pieczy zastępczej oraz zagrożenia dla realizacji przez powiaty zadań z zakresu komunikacji i transportu zbiorowego Ponadto dyskutowano na temat roli samorządu powiatowego jako struktury integracji lokalnej i promocji kultury solidarności.

Źródło: http://wartowiedziec.org