Zapraszamy do lektury artykułu Elżbiety Rogali pt. Domy pomocy społecznej bez podatku VAT i bez kas rejestrujących w Serwisie Samorządowym Wolters Kluwer Polska.
FINANSE KOMUNALNE Nr 9/2011
ARTYKUŁY:
Marcin Bogdański
Geograficzna struktura podziału funduszy europejskich w Polsce
Jednym z celów polityki regionalnej Unii Europejskiej jest spójność gospodarcza, rozumiana jako dążenie do zminimalizowania różnic w poziomie regionalnego PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca (z łac. per capita). W ciągu ostatnich kilkunastu lat różnice w poziomie rozwoju gospodarczego województw jednak wzrastały, co wskazuje na niewłaściwy dobór narzędzi polityki spójności. Środki europejskie trafiały głównie do regionów najbogatszych, wzmacniając ich potencjał gospodarczy. Artykuł prezentuje wyniki badań dotyczących tego zjawiska i jest próbą odpowiedzi na pytanie o jego przyczyny.
BUDŹET:
Dariusz Zając
Kwalifi kowalność wydatków w projektach jednostek samorządu terytorialnego współfinansowanych z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
Przedmiotem artykułu są zagadnienia związane z kwalifikowalnością wydatków w projektach jednostek samorządu terytorialnego, współfinansowanych z funduszy unijnych. Autor ustala znaczenie pojęcia kwalifikowalności oraz zasady kwalifikowalności wydatków, wynikające ze źródeł prawa, regulujących funkcjonowanie środków unijnych w Polsce. Następnie, na przykładzie Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL), przybliża najczęstsze nieprawidłowości w tym zakresie, ujawniane w trakcie wizyt monitorujących, kontroli lub audytów obecnej perspektywy finansowej UE. Na podstawie przeprowadzonej analizy formułuje wnioski de lege ferenda, które mogłyby tym problemom zaradzić.
PODATKI I OPŁATY LOKALNE:
Bogumił Pahl
Zmiany w zakresie normatywnej definicji targowiska
Język przepisów prawniczych musi być na tyle komunikatywny, aby z treści przepisów podatkowych można było odczytać w sposób jednoznaczny zarówno obowiązki, jak i uprawnienia. Niespełnienie tego warunku może skutkować naruszeniem przepisów konstytucyjnych. Kapitalnym tego przykładem są przepisy regulujące pojęcie targowiska na potrzeby poboru opłaty targowej. Część z nich, a dokładniej art. 15 ust. 2a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z ustawą zasadniczą. W efekcie, 19.06.2011 r. weszła w życie nowa definicji targowiska, której Autor poświęcił niniejszy artykuł.
Rafał Dowgier
Nowelizacja stawki podatku od nieruchomości dla budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych
Rady gmin, w granicach zakreślonych ustawą, posiadają kompetencję m.in. do określania stawek podatków i opłat lokalnych. Pewność prawa wymaga, aby ich wysokość w trakcie roku nie była modyfikowana. Jednak w niektórych przypadkach możliwe, a nawet konieczne jest nowelizowanie uchwał dotyczących stawek w trakcie roku. Z sytuacją taką mamy do czynienia obecnie, gdyż nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, w mojej ocenie, wymaga dostosowania przez rady gmin uchwał dotyczących stawek podatku od nieruchomości w trakcie roku. Wynika to z faktu, że od 1.07.2011 r. zmianie uległo brzmienie stawki dla budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie następstw ww. nowelizacji w kontekście stanowienia i stosowania w gminach miejscowego prawa podatkowego.
MIENIE I ZAMÓWIENIA PUBLICZNE:
Tomasz Wołowiec, Dariusz Reśko
Zasady wykonywania zarządu nieruchomością
Zarządzanie nieruchomościami to działalność zawodowa, prowadzona przez osoby posiadające licencję zarządcy nieruchomości. Polega ona na zawodowym (odpłatnym) wykonywaniu następujących czynności zleconych przez właściciela nieruchomości: prowadzeniu i nadzorowaniu bieżącej obsługi nieruchomości oraz planowaniu krótko- i długookresowych celów i sposobów ich realizacji w odniesieniu do zachowania nieruchomości w stanie niepogorszonym i rozwoju nieruchomości.
NADZÓR I KONTROLA
Ewa Koszela, Magdalena Szkop
Realizacja zamówień publicznych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz samorządowe jednostki organizacyjne w latach 2009–2010 – ustalenia kontroli regionalnych izb obrachunkowych
W 2010 r. regionalne izby obrachunkowe przeprowadziły kontrolę koordynowaną zamówień publicznych, udzielanych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz samorządowe jednostki organizacyjne w latach 2009–2010. Kontrola była wykonywana w ramach prowadzonych przez RIO kontroli kompleksowych, problemowych lub doraźnych. Ujawniła ona liczne nieprawidłowości polegające na realizowaniu przez JST oraz samorządowe jednostki organizacyjne zamówień publicznych z naruszeniem zasad gospodarki finansowej jednostek sektora finansów publicznych i przepisów ustawy z 29.01.2004 r. – Prawo zamówień publicznych.
DYLEMATY:
Elżbieta Rogala
Domy pomocy społecznej bez podatku VAT i bez kas rejestrujących
Dom pomocy społecznej – nawet gdy jego roczne obroty przekraczają 150 tys. zł – nie musi być podatnikiem VAT. A jeśli takowym już został, może powrócić do zwolnienia od VAT. Nie musi też instalować kasy rejestrującej po przekroczeniu 40 tys. zł obrotu na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
ORZECZNICTWO:
Grzegorz Dudar
Zwolnienie pojazdów specjalnych z podatku od środków transportowych
(glosa do wyroku z 13.01.2011 r.; II FSK 1599/09)