Zapraszamy do lektury artykułu Bogumiła Pahla pt. Zmiany w zakresie opodatkowania budynków lub ich części zajętych na udzielanie świadczeń zdrowotnych, dostępnego już wkrótce w Serwisie Samorządowym Wolters Kluwer Polska.
FINANSE KOMUNALNE Nr 4/2011
ARTYKUŁY:
Tomasz Wołowiec, Dariusz Reśko
Preferencyjna stawka podatku od nieruchomości związanych z działalnością w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych (artykuł krytyczny)
Artykuł przedstawia zagadnienia dotyczące opodatkowania preferencyjną stawką nieruchomości w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych. Wprowadzone od 2011 r. zmiany wydają się uzasadnione merytorycznie. Zgodnie z ukształtowanym orzecznictwem sądowym dla zastosowania stawki preferencyjnej z art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, w stosunku do powierzchni budynków, będących w użytkowaniu zakładów opieki zdrowotnej, musi występować bezpośredni związek pomieszczenia budynku (jego części) z udzielaniem świadczeń zdrowotnych przez te zakłady. Autorzy przedstawią konsekwencje ekonomiczne wprowadzonych rozwiązań dla gmin, analizują ich zgodność z prawem oraz celami polityki podatkowej państwa.
Mariusz Czyżak
Działanie na polecenie przełożonego jako okoliczność uchylająca odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny fi nansów publicznych
Przedmiotem rozważań podjętych w artykule jest instytucja działania na polecenie przełożonego jako okoliczność uchylająca odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem zasad dyscypliny służbowej w świetle przepisów kodeksu pracy i prawa urzędniczego. W szczególności Autor odnosi się do kwestii sprawstwa polecającego, pojęcia przełożonego oraz istoty polecenia służbowego. Sygnalizuje również potrzebę rozważenia zmiany obowiązującego prawa w zakresie wprowadzenia obowiązku pisemnego potwierdzenia polecenia, które może skutkować naruszeniem dyscypliny finansów publicznych w razie zgłoszenia względem niego zastrzeżenia przez adresata polecenia.
BUDŻET:
Paweł Galiński
Analiza samodzielności dochodowej jednostek samorządu terytorialnego w latach 2000–2010.
Artykuł przedstawia aspekty samodzielności dochodowej jednostek samorządu terytorialnego w Polsce, w tym w szczególności samodzielność w sferze kształtowania dochodów. Autor omówił podstawowe mierniki charakteryzujące samodzielność dochodową samorządu terytorialnego, obejmując analizą lata 2000–2010, w których wystąpiły istotne zmiany w systemie zasilania finansowego jednostek samorządu terytorialnego.
PODATKI I OPŁATY LOKALNE:
Leonard Etel
Zasady ogłaszania wykazu podmiotów, którym gminne organy podatkowe udzieliły ulg w zakresie podatków i opłat samorządowych
Wójt (burmistrz, prezydent miasta) jest na mocy ustawy o finansach publicznych zobowiązany podać do publicznej wiadomości do końca maja danego roku wykaz podmiotów, którym w roku poprzednim udzielono ulg podatkowych. Realizacja tego obowiązku w praktyce – jak pokazuje Autor – powoduje powstawanie licznych problemów interpretacyjnych. Zasadniczą przyczyną pojawiających się wątpliwości w tej materii jest zbyt ogólnikowy charakter art. 37 ustawy o finansach publicznych z 27.08.2009 r. Artykuł zawiera propozycje rozwiązywania tych wątpliwości, co powinno ułatwić gminom prawidłowe przygotowanie i podanie do publicznej wiadomości wspomnianego wykazu.
Małgorzata Roman, Grzegorz Klarkowski
Zaniechane inwestycje w gminie a możliwość odliczenia podatku VAT
Podatek VAT wynikający z wydatków na tzw. „zaniechane inwestycje” często stanowi istotny koszt działalności gminy. Celem artykułu jest analiza orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, polskich sądów administracyjnych oraz stanowiska organów podatkowych pod kątem możliwości odliczenia podatku VAT z tytułu wydatków na inwestycje, które zostały zaniechane przez gminę.
Bogumił Pahl
Zmiany w zakresie opodatkowania budynków lub ich części zajętych na udzielanie świadczeń zdrowotnych
Konstrukcje prawne regulujące preferencje podatkowe w ogromnej większości przypadków są podłożem sporów podatników z organami podatkowymi, co w pewnym zakresie jest spowodowane ich kształtem. Jako przykład Autor wskazuje przepisy wprowadzające niższe stawki podatku od nieruchomości od budynków lub ich części związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, które obowiązują od początku 2003 r., a które nie spełniły oczekiwanych przez ustawodawcę rezultatów. W efekcie tego 1.01.2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, która nadała nowe brzmienie art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d.
MIENIE I ZAMÓWIENIA PUBLICZNE:
Jarosław Balcewicz
Problemy prawidłowego stosowania wadium w zamówieniach publicznych
Instytucja wadium zabezpiecza przede wszystkim przed czynnościami wykonawcy, które mogłyby spowodować negatywne dla zamawiającego skutki, jak chociażby poniesienie dodatkowych kosztów związanych z powtórzeniem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Autor analizuje formy wnoszenia wadium, a także możliwości zwrotu oraz zatrzymania wadium
NADZÓR I KONTROLA:
Aleksandra Ciąglewicz-Miśta, Arkadiusz Talik
Podatki i opłaty w przedmiocie nadzoru regionalnych izb obrachunkowych
Prezes Rady Ministrów, wojewodowie oraz regionalne izby obrachunkowe są organami nadzoru nad działalnością jednostek samorządu terytorialnego. Organy te, według przepisów prawa, pełnią wskazaną funkcję nadzorczą w sposób komplementarny. Autorzy wskazują, że w praktyce dochodzi jednak do wielu wątpliwości i sporów o granice kompetencji rzeczowych należących do poszczególnych organów nadzoru. Wątpliwości te dotyczą zwłaszcza obszaru należności publicznych i określenia w tym zakresie jako właściwego organu nadzoru – wojewody albo regionalnej izby obrachunkowej
ORZECZNICTWO:
Joanna M. Salachna
Dotowanie przez jednostki samorządu terytorialnego działalności uczelni
(na tle zadań z zakresu ochrony środowiska) – glosa do wyroku WSA w Olsztynie z 10.11.2010 r., I SA/Ol 686/10
Już teraz zamów prenumeratę miesięcznika Finanse Komunalne