Nowe przepisy przewidują możliwość udzielenia własnym spółkom komunalnym zamówień bez zastosowania procedury przetargowej. Zezwalają na to dyrektywy dotyczące zamówień publicznych, które bezpośrednio wskazują na to, iż nie znajdują one zastosowania do zadań przekazanych w formule in-house. Zamawiający muszą jednak brać pod uwagę inne przepisy prawa unijnego.

Jak zaznacza Wojciech Hartung na łamach Rzeczpospolitej, działania zamawiającego w dalszym ciągu muszą uwzględniać postanowienia Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Podmioty organizujące postępowania muszą przeprowadzić analizę wpływu udzielenia zamówienia w trybie in-house na sytuację innych przedsiębiorców, którzy mieliby możliwość uzyskania kontraktu w razie przeprowadzenia konkurencyjnego przetargu. 

Zamawiający muszą więc uwzględnić całościowo prawo unijne. W szczególności postanowienia, które dotyczą swobody przedsiębiorczości i świadczenia usług, a także zasad uczciwej konkurencji, zakasu nadużywania pozycji dominującej oraz przepisów z zakresu pomocy publicznej.

Źródło: www.rp.pl

Dowiedz się więcej z książki
Europejskie prawo zamówień publicznych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł