Odpowiedź eksperta pochodzi z programu LEX Zamówienia Publiczne.
Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego jest szczególną procedurą zawarcia umowy cywilnoprawnej pomiędzy podmiotem zobowiązanym do stosowania ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907), a przedsiębiorcą ubiegającym się o realizację publicznego kontraktu.
P.z.p. reguluje przede wszystkim zasady przygotowania postępowania oraz etap prowadzenia procedury. Przepisy nie regulują szczegółowo zasad realizacji samej umowy oraz zasad odpowiedzialności gwarancyjnej wykonawcy zamówienia publicznego. W tym zakresie zamawiający dysponuje swobodą, a postanowienia wzoru przyszłej umowy winien kształtować głównie w oparciu o przepisy k.c. Na ograniczony zakres zastosowania p.z.p. w odniesieniu do etapu realizacji umowy wskazuje wprost art. 139 p.z.p., zgodnie z którym do umów w sprawie zamówień stosuje się przepisy k.c., jeżeli samo p.z.p. nie stanowi inaczej.
Skoro p.z.p. nie wypowiada się na temat udzielania gwarancji jakości na zrealizowane zamówienia, to odpowiedzi na postawione pytanie szukać należy w art. 577-581 k.c. Gwarancja jakości ma charakter umowy, a więc musi być wyartykułowana bądź w treści zasadniczej umowy o wykonanie dokumentacji bądź może stanowić dodatkową umowę powiązaną z umową na wykonanie dokumentacji. Gwarancja nie musi dotyczyć tylko i wyłącznie świadczeń obejmujących dostawy, czy też roboty budowlane. Gwarancji jakości można więc też udzielić np. na dokumentację projektową. Gwarancja w umowach o prace projektowe odnosi się do jakości opracowanej dokumentacji projektowej i może być regulowana na różne sposoby.
Gwarancja udzielana jest na piśmie i dotyczy odpowiedzialności wykonawcy za ukryte wady dokumentacji projektowej. Dokumentacja projektowa w czasie jej opracowywania ma charakter dzieła, ale w momencie przenoszenia własności do dokumentacji może być traktowana jak każdy inny towar, na który można udzielić gwarancji jakości.
W umowie można więc wprowadzić postanowienia zgodnie, z którymi wykonawca udziela gwarancji na to, że np. w okresie 24 miesięcy od odbioru dokumentacji projektowej przez zamawiającego nie ujawnią się żadne wady projektu budowlanego i projektu wykonawczego. W umowie należy też wskazać co będzie rozumiane za wadę informując przykładowo, iż wadą będzie w szczególności taka cecha dokumentacji, która doprowadziła do powstania wady inwestycji bądź dowolnej części inwestycji. Innym rozwiązaniem jest wskazanie, zgodnie z którym wykonawca ponosi odpowiedzialność z tytułu gwarancji za wady fizyczne zmniejszające wartość użytkową lub techniczną wykonanej dokumentacji, a także za usunięcie tych wad i usterek ujawnionych w okresie gwarancyjnym.
Wymaganie udzielenia gwarancji na dokumentację projektową jest dopuszczalne. Nałożenie tego rodzaju zobowiązania na wykonawcę wymaga szczegółowego uregulowania w SIWZ nie tylko kwestii dotyczących długości okresu gwarancji, ale także zasad jej realizacji, w tym np. sposobu usuwania powstałych wad, kosztów jakie ewentualnie mogą wystąpić w związku z wystąpieniem wad itp.