Rada Miejska na rok 2011 zatwierdziła opracowane przez Przedsiębiorstwo taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzenia ścieków, które zostały skalkulowane na podstawie kosztów eksploatacji i utrzymania przedsiębiorstwa. Jednakże w chwili obecnej okazało się, że przyjęte ceny nie zapewniają niezbędnych przychodów.

Czy Rada Miejska może w trakcie roku budżetowego wprowadzić dopłatę do cen za dostarczanie wody i cen za odprowadzanie ścieków?

Odpowiedź

Zgodnie z art. 24 ust. 6 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków rada gminy może podjąć uchwałę o dopłacie dla jednej, wybranych lub wszystkich taryfowych grup odbiorców usług. Dopłata jest przez gminę przekazywana przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu. W ustawie nie sprecyzowane zostały terminy w jakich uchwała o dopłacie powinna być podjęta. Również art. 18 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym nie precyzuje ram czasowych w jakich powinny być podejmowane poszczególne uchwały. Pamiętać jednak należy, iż podejmując decyzję o ewentualnych dopłatach do taryf cenowych za dostarczaną wodę należy uwzględnić wysokość dopłat na ten cel oraz możliwość ich pokrycia z posiadanych środków. Ponadto podczas rozpatrywania możliwości dopłat w kolejnych latach należy przeanalizować nie tylko taryfy stosowane przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ale także przeprowadzoną kalkulację cen i stawek, która powinna być dołączona do wniesionego wniosku o zatwierdzenie taryf. Wysokość stosowanych stawek oraz kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne powinny być poddane weryfikacji i analizie pod kątem ewentualnych dopłat i słuszności ich stosowania.

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego Administracja

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 Nr 128, poz. 858 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.)