Jak zaksięgować w gminie roczne sprawozdanie Rb-27 z Ministerstwa Finansów, gdy wystąpiła w nim nadpłata z tytułu udziałów w podatku dochodowym od osób fizycznych?

Czy należy dokonać księgowań tylko w jednostce, czy tylko w organie?

Na jakich kontach?

Jak zaksięgować w roku następnym potrącenie przez Ministerstwo Finansów ww. nadpłaty?

Odpowiedź

Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz plany kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 128, poz. 861) nadpłata, wynikającą z tytułu udziałów w podatku dochodowym np. w grudniu 2010 r., podlega wykazaniu w sprawozdaniu finansowym za 2010 r. (w bilansie). Natomiast nie wykazuje się jej w sprawozdaniach budżetowych Rb-27S ani w sprawozdaniach RB-28S.

Prawidłowo sporządzone sprawozdania jednostki budżetowej, to sprawozdania w których zachodzi pełna zgodność danych w nich wykazywanych z danymi wynikającymi z ksiąg rachunkowych. Brak zapewnienia tej zgodności stanowi naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

W związku z powyższym:
- w sprawozdaniach Rb-27S na koniec każdego kwartału oraz na koniec roku jednostka zobowiązana jest wykazywać oprócz wykonania planu, również należności,
- w sprawozdaniach Rb-28S na koniec każdego kwartału oraz na koniec roku, jednostka zobowiązana jest wykazywać oprócz wykonania planu, również zobowiązania.
Oznacza to, iż nadpłata ta nie stanowi ani należności z tytułu dochodów budżetowych ani zobowiązań, brak jest podstaw do jej wykazywania w wyżej wymienionych sprawozdaniach.

Nadpłata ta jest należnością od Urzędu Skarbowego, tym samym należy ją wykazać w sprawozdaniu finansowym za 2010 r. (bilansie) w pozycji należności od budżetu.

Przydatne materiały:
Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz plany kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 128, poz. 861)