Samorządowy zakład budżetowy z powodu trudnej sytuacji finansowej nie zapłacił należnego gminie podatku od nieruchomości (za lokale użytkowe i lokale mieszkalne).

Gmina przychyliła się do naszych wniosków i dokonała umorzenia podatku.

Jak należy zaksięgować umorzony przez gminę podatek od nieruchomości?

Odpowiedź

Rozrachunki z budżetami z tytułu podatków w samorządowym zakładzie budżetowym, zgodnie z opisem w załączniku 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedizbę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 128, poz. 861) - dalej rozporządzenie , ewidencjonuje się na koncie 225 Rozrachunki z budżetami. Saldo Ma tego konta wyraża stan zobowiązań wobec budżetów.

Naliczenie podatku od nieruchomości w księgach rachunkowych zakład budżetowy ujmuje zapisem:
Wn 403 Podatki i opłaty
Ma 225 Rozrachunki z budżetami

Proszę zwrócić uwagę, że do przychodów, w myśl art. 12 ust. 4 pkt 6 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.p. , nie zalicza się umorzonych lub zaniechanych podatków i opłat stanowiących dochody budżetu państwa albo budżetów jednostek samorządu terytorialnego, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.

Ze względu na to, że podatek od nieruchomości stanowi koszty uzyskania przychodu, jego umorzenie stanowi przychód podatkowy. Umorzenie podatku od nieruchomości na podstawie decyzji należy zaksięgować następująco:
Wn 225 Rozrachunki z budżetami
Ma 760 Pozostałe przychody operacyjne

Warto pamiętać, że od zaległości podatkowych, zgodnie z art. 53 § 1  Ordynacji podatkowej , naliczane są odsetki za zwłokę.

Odsetki za zwłokę w opłacie podatku mogą zostać umorzone w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym (art. 67a o.p.). W księgach rachunkowych naliczenie i umorzenie odsetek ujmuje się zapisami:
Naliczenie odsetek za zwłokę
Wn 751 Koszty finansowe
Ma 225 Rozrachunki z budżetami
Umorzenie odsetek
Wn 225 Rozrachunki z budżetami
Ma 750 Przychody finansowe

Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 21 u.p.d.o.p. , nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych i innych należności, do których stosuje się przepisy Ordynacji podatkowej . Z tego wynika, że umorzenie zobowiązania z tytułu odsetek za zwłokę w zapłacie podatku od nieruchomości nie będzie przychodem podatkowym.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)
Rozporządzenie Ministra Finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedizbę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 128, poz. 861)
Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.)