Mieszkanka gminy wniosła skargę do sądu administracyjnego na czynność prezydenta miasta, polegająca na żądaniu zapłaty kwoty zawartej w fakturze wystawionej przez zarządcę cmentarza.

WSA uznał skargę za niezasadną.

Zdaniem sądu spór co do zasadności naliczenia opłaty za korzystanie z cmentarza komunalnego jest typowym sporem cywilnym dotyczącym należności pieniężnej, której źródłem jest umowa cywilnoprawna. Umowa ta należy do instytucji prawa zobowiązaniowego, a nie administracyjnego.

Podstawowym i pierwotnym źródłem prawa do grobu jest umowa zawarta z zarządem cmentarza przez osobą uprawnioną do pochowania zwłok, a umowa jest czynnością o charakterze cywilnym. Tak więc wszelkie roszczenia z tego tytułu jako należące do sfery prawa cywilnego powinny być dochodzone przed sądem powszechnym.
 

Sama okoliczność, iż gmina jest właścicielem cmentarza nie przesądza o trybie administracyjnoprawnym.

Co do zasady działania podejmowane w ramach zarządu mieniem gminnym mogą bowiem przybierać formę nie tylko władczych rozstrzygnięć (a wtedy dopuszczalna jest skarga do sądu administracyjnego), ale także czynności o charakterze stricte cywilnym, które podlegają kognicji sądu powszechnego – wyjaśnił sąd.


 

Na podstawie:
Postanowienie WSA w Szczecinie z 10 sierpnia 2015 r., sygn. akt II SA/Sz 836/15, nieprawomocne