Osoba, której zostało przyznane świadczenie pielęgnacyjne zgodnie z art. 6 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jest uprawniona do świadczeń w formie składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe przez okres niezbędny do uzyskania 20-letniego w przypadku kobiet i 25-letniego w przypadku mężczyzn okresu ubezpieczenia. Zgodnie z art. 6 ust. 2c możemy wystąpić do ZUS o udzielenie informacji za jaki okres za daną osobę powinniśmy opłacać składkę na ubezpieczenie emerytalne i rentowe i o przebiegu jej zatrudnienia.
Czy w powyższej sytuacji my jako Ośrodek występując do ZUS z pismem o udzielenie informacji jesteśmy zobligowani załączać oryginały dokumentów osób, których okres chcemy znać?
Czy to w kwestii ZUS jest ewentualne uzupełnienie - zebranie dodatkowej dokumentacji, by powyższy okres ubezpieczenia ustalić i tym samym udzielić informacji instytucji wnioskującej, czyli Ośrodkowi?
Czy w sytuacji kiedy kobieta przedstawia zaświadczenie z okresem ubezpieczenia KRUS - 10 lat oraz z ZUS - 12 lat, (łącznie tych okresów jest więcej niż 20 lat) okresy te sumujemy?
Odpowiedź
Zasadniczo nie ma podstaw prawnych do żądania od organu właściwego przekazania zapytania wraz z dokumentacją. Ewentualne zaliczenie okresu ubezpieczenia w KRUS zależy od odpowiedzi ZUS.@page_break@
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 z późn. zm.) - dalej u.ś.r., stanowi, iż świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje:
1) matce albo ojcu,
2) innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.) ciąży obowiązek alimentacyjny,
3) opiekunowi faktycznemu dziecka
- jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Zgodnie z art. 6 ust. 2a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), za osobę pobierającą świadczenie pielęgnacyjne wójt, burmistrz lub prezydent miasta opłaca składkę na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od podstawy odpowiadającej wysokości świadczenia pielęgnacyjnego przysługującego na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych przez okres niezbędny do uzyskania okresu ubezpieczenia (składkowego i nieskładkowego) odpowiednio 20-letniego przez kobietę i 25-letniego przez mężczyznę, jednak nie dłużej niż przez 20 lat. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta nie opłaca składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osobę pobierającą świadczenie pielęgnacyjne, jeżeli podlega ona obowiązkowi ubezpieczenia społecznego z innego tytułu na podstawie ustawy lub na podstawie odrębnych przepisów. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jeżeli przyznał osobie świadczenie pielęgnacyjne, może wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o udzielenie informacji o przebiegu ubezpieczenia oraz za jaki okres za tę osobę powinien opłacać składkę na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.
Zgodnie z art. 6 k.p.a. organy administracji publicznej działają na podstawie prawa. W związku z powyższym ZUS chcąc zobowiązać do danego zachowania inny organ administracji publicznej musiałby wykazać podstawę prawną takiego żądania. Z powyższych przepisów nie wynika jakoby organ właściwy występując do ZUS musiał załączać jakąkolwiek dokumentację dotyczącą przebiegu zatrudnienia osoby pobierającej świadczenie pielęgnacyjne.
Wysyłając zapytanie do ZUS oryginalne dokumenty nie są konieczne
Czy ośrodek pomocy społecznej występując do ZUS o udzielenie informacji dotyczącej świadczenia pielęgnacyjnego, jest zobligowany załączać oryginały dokumentów?