W tym roku Znaki Jakości Interkl@sa przyznano już po raz dziesiąty. Do ścisłego finału kapituła konkursu, zakwalifikowała sześć szkół. Trzy z nich otrzymały znak jakości na dwa lata. Są to: Gimnazjum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Poczesnej, Szkoła Podstawowa nr 95 im. Władysława Broniewskiego w Krakowie i Zespół Szkół nr 6 w Żorach. Trzem innym szkołom - Szkole Podstawowej nr 2 im. majora Henryka Sucharskiego w Kwidzynie, Gimnazjum nr 1 w Konstantynowie Łódzkim oraz Zespołowi Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Poznaniu - przyznano znak na trzy lata. W procesie uczenia i komunikowania się z uczniami wyróżnione szkoły wykorzystują Internet w różny sposób. Używają komputerów i Internetu do wyszukiwania, selekcjonowania i celowego wykorzystywania informacji, działa w nich biblioteka szkolna z centrum multimedialnym, komputery i technologia informacyjna są stosowane nie tylko w pracy dydaktycznej, ale także w administrowaniu i zarządzaniu szkołą, działa szkolna witryna WWW, zaprojektowana, wykonana i prowadzona przez uczniów, kontakt z rodzicami uczniów często możliwy jest drogą e-mailową, większość szkół wprowadziła u siebie platformy e-learningowe, na których dostępne są różne kursy.
Uczestnicząca w uroczystości Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas podkreśliła, że Znak Jakości Interkl@sa potwierdza, iż wyróżniona nim szkoła nie tylko stała się ośrodkiem wdrażania idei społeczeństwa opartego na wiedzy, ale także że wykorzystuje komputery i Internet w sposób twórczy. Minister zwróciła uwagę, że MEN podejmuje wiele działań zmierzających do informatyzacji polskiej szkoły. W edukacji pracujemy dla przyszłości, dlatego w coraz większym stopniu musimy korzystać z nowych technologii. Minister podkreśliła, iż MEN planuje szersze wdrożenie do szkół e-learningu, Dodała również, że polska szkoła powinna nie tylko zapewnić uczniom łatwy i szeroki dostęp do Internetu, ale także uczyć mądrego korzystania z jego zasobów.
Znak Jakości Interkl@sa to ogólnopolska inicjatywa, której głównym celem jest promowanie szkół przygotowujących uczniów do funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym, zgodnie ze standardami przyjętymi w Unii Europejskiej.
Źródło: www.men.gov.pl