W przetargu zamawiający w treści formularza oferty żądał wskazania przez wykonawcę tych części zamówienia, których wykonanie zamierza powierzyć podwykonawcom. Wykonawca mimo złożenia oświadczenia w ofercie, iż nie zamierza korzystać z pomocy podwykonawców przy realizacji zamówienia, jednocześnie w celu potwierdzenia spełniania warunku wiedzy i doświadczenia powołał się na doświadczenie innego podmiotu.
Wyjaśnienia wykonawcy nie mogą prowadzić do istotnych zmian w ofercie >>
W ocenie zamawiającego powstała pewna niejasność, gdyż wykonawca wcześniej oświadczył, iż samodzielnie zrealizuje zamówienie. Zamawiający nie kwestionował również tego, że wskazany podmiot trzeci faktycznie legitymuje się doświadczeniem, jakiego żądano w SIWZ. Zdaniem zamawiającego, nie było jednak możliwe uwzględnienie przy ocenie spełniania przez wykonawcę warunku - wiedzy i doświadczenia tego podmiotu trzeciego, bo wykonawca wcześniej oświadczył, iż nie zamierza powierzyć do podwykonania żadnej części zamówienia. To z kolei wyklucza możliwość realnego uczestnictwa podmiotu trzeciego w realizacji zamówienia.
Wykonawca podnosił, że fakt nie wypełnienia w druku oferty pkt dotyczącego wskazania części zamówienia realizowanego przez podwykonawcę, mógł być wyjaśniony w trybie art. 87 ust. 1 p.z.p. Zamawiający zdecydował o odrzuceniu oferty. W efekcie sprawa trafiła do KIO.
Skład orzekając Izby uznał, iż odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie. Przede wszystkim, podkreślić należy, że przepis art. 87 ust. 1 p.z.p. w zdaniu drugim wyraźnie przewiduje, iż w toku badania i oceny ofert niedopuszczalne jest prowadzenie między zamawiającym a wykonawcą negocjacji dotyczących złożonej oferty oraz dokonywanie jakiejkolwiek zmiany jej treści.
Oznacza to, że wyjaśnienia co do zasady nie mogą prowadzić do zmiany treści oferty, a jedynie ograniczać się do jej wykładni. Korekta treści oferty możliwa jest tylko, w oparciu o art. 87 ust. 1a i ust. 2 p.z.p. Natomiast o zakresie podwykonawstwa zamawiający dowiedział się z pisma wyjaśniającego wykonawcy, co tak na prawdę stanowiło nowe oświadczenie. A złożenie nowego oświadczenia, nie można uznać za wykładnię oferty.
Wyjaśnienia wykonawcy nie mogą zmienić treści dokumentu uzupełnionego >>
Zdaniem Izby, zmiana treści oferty odwołującego, że jednak zamierza on powierzyć podwykonawcom częśc zamówienia stanowi niedopuszczalną po terminie składania ofert zmianę, która nie mogłaby zostać zakwalifikowana jako inna omyłka polegająca na niezgodności treści oferty z SIWZ, niepowodująca istotnych zmian w treści oferty.
Skoro bowiem obowiązek żądania od wykonawców wskazania części zamówienia powierzanych podwykonawcom jest obowiązkiem ustawowym, to oświadczenie wykonawców w tym zakresie ma istotny charakter. Taka zmiana zatem powinna być oceniana jako istotna zmiana oferty, ponieważ wprowadzenie podwykonawstwa w miejsce samodzielnego wykonania zamówienia oznacza zmianę sposobu wykonania zamówienia.
Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 14 października 2014 r. (KIO 2012/14).
Źródło: www.uzp.gov.pl