Gmina przeprowadziła popowodziowy remont rowu. Wykonanie zadania zostało zlecone wyłonionemu w drodze przetargu wykonawcy.

Właścicielka jednej z nieruchomości zarzuciła, że wykonawca przeprowadził prace niezgodnie z dokumentacją techniczną. To z kolei, jej zdaniem, doprowadziło do zmiany przebiegu rowu i w rezultacie do zalewania jej działki.

Burmistrz uznał, iż wykonanie remontu rowu nastąpiło zgodnie z dokumentacją projektową.

Kobieta poskarżyła się do sądu administracyjnego.

WSA przypomniał, iż zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy.

W szczególności zadania własne obejmują sprawy: porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli oraz ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej, w tym wyposażenia i utrzymania gminnego magazynu przeciwpowodziowego.

W celu aby rów melioracyjny, pełniący funkcję głównego odbiornika wód opadowych i roztopowych, był należycie uregulowany i ubezpieczony, dokonano pewnych czynności także na nieruchomości będącej własnością skarżącej.

Sąd uznał jednak, iż swoich ewentualnych roszczeń, dotyczących naruszenia prawa własności, kobieta może dochodzić od gminy na drodze cywilnej, przed sądem powszechnym.

Sąd wyyjaśnił, iż zaskarżona czynność organu miała charakter faktyczny.

Zatem skoro wykonanie remontu rowu melioracyjnego było czynnością faktyczną, a nie materialno-techniczną i miało wywołać jedynie skutki faktyczne, to tym samym nie mieści się w zakresie działalności administracji publicznej.

 




Na podstawie:
Postanowienie WSA w Krakowie z 31 marca 2015 r., sygn. akt II SA/Kr 215/15, nieprawomocne