Odpowiedź
Wskazane w pytaniu działania sprowadzają się do likwidacji SP ZOZ-u. W obecnych uwarunkowaniach nie ma możliwości wydzierżawienia SP ZOZ-u.
Uzasadnienie
Samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej stanowią odrębne od podmiotów tworzących osoby prawne. W omawianym przypadku SP ZOZ stanowi wojewódzką osobę prawną. W obrocie prawnym SP ZOZ stanowi tym samym odrębny podmiot od podmiotu tworzącego, od województwa jako jednostki samorządu terytorialnego.
W obecnych uwarunkowaniach, w świetle przepisu art. 54 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654 z późn. zm.) - dalej u.dz.l. czynnościom prawnym, o których mowa w pytaniu mogą być objęte poszczególne składniki mienia SP ZOZ-u, z zastrzeżeniem dotyczącym art. 54 ust. 4 u.dz.l., zgodnie z którym przekazanie majątku SP ZOZ-u stowarzyszeniu, które wykonuje działalność leczniczą jest zabronione. Zakaz jest bezwzględnie obowiązujący - ani SP ZOZ ani podmiot tworzący nie może uregulować tej kwestii odmiennie.
Uwzględnić należy także art. 59 u.dz.l., ustanawiający szczególne obowiązki podmiotu tworzącego po zakończeniu każdego roku obrotowego - ewentualny obowiązek pokrycia ujemnego wyniku finansowego SP ZOZ-u.
Wydzierżawienie prowadzonego przez samorząd województwa SP ZOZ-u nie jest możliwe
Czy SP ZOZ prowadzony przez samorząd województwa może zostać oddany/przekazany (bądź wydzierżawiony) do dyspozycji stowarzyszenia?