Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.



Na mocy wyroku NSA prezydent miasta został zobowiązany do ustalenia odszkodowania na rzecz małżeństwa - właścicieli nieruchomości, za przejęcie ich działki pod drogę publiczną.

Małżeństwo zaskarżyło bezczynność prezydenta.

Prezydent tłumaczył, iż nie zakończył postępowania w terminie, z przyczyn od niego niezależnych. Wyjaśnił, iż powodem było zakłócanie przebiegu rozpraw oraz składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu osób postronnych.


WSA przyznał rację prezydentowi miasta.

Z akt sprawy wynikało, iż powodem odroczenia rozprawy było zakłócanie jej przebiegu przez osobę trzecią. Osoba ta stawiła się na rozprawę bez zawiadomienia jej o terminie i usiłowała nagrywać kamerą przebieg rozprawy.

Sąd wyjaśnił, iż lektura przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r., poz. 267 z późn zm.) w kontekście systemowym nie pozwala na wyprowadzenie wniosku o zasadzie jawności zewnętrznej rozprawy administracyjnej w indywidualnej sprawie. Nie ma w Kodeksie postępowania administracyjnego zapisu podobnego zapisom procedury cywilnej i procedury karnej, że wstęp na rozprawę mają osoby trzecie tworzące publiczność.

Otwarcie rozprawy administracyjnej dla społeczeństwa może wynikać wyłącznie z przepisów szczególnych.

Natomiast ustawa o gospodarce nieruchomościami, której przepisy stanowiły podstawę orzekania o ustaleniu odszkodowania za grunt, nie zawiera regulacji wyłączającej kodeksową zasadę jawności wewnętrznej rozprawy administracyjnej – wyjaśnił sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Białymstoku z 30 października 2014 r., sygn. akt II SA/Bk 735/14, nieprawomocny

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.