Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.
Klub radnych złożył skargę na działalność samorządową radnej. Radni tłumaczyli, iż prowadzona przez nią działalność skupia się jedynie na ciągłych i nieustających atakach skierowanych wobec wójta oraz pozostałych radnych, którzy w większości spraw mają odmienne od niej zdanie.
Rada gminy uznała skargę za zasadną.
W związku z tym w uchwale wezwała radną, aby w dalszej swojej działalności samorządowej kierowała się przede wszystkim: dobrem gminy i jej mieszkańców, dobrymi relacjami z radnymi oraz dobrą współpracą z wójtem oraz dbałością o dobre imię samorządu, który reprezentuje.
Wojewoda zaskarżył uchwałę takiej treści.
WSA przyznał rację organowi nadzoru.
W ocenie sądu rada gminy nie miała prawa oceniać działalności samorządowej radnej, gdyż w ten sposób wpływałaby na jej swobodę w wykonywaniu mandatu.
WSA przypomniał, iż za wykonywanie działalności samorządowej radny ponosi odpowiedzialność jedynie przed wyborcami, a weryfikacja tej odpowiedzialności następuje podczas kolejnych wyborów.
Brak jest przepisu prawa uprawniającego radę gminy do wydawania uchwały oceniającej działalność samorządową radnego. Skoro brak jest takiego przepisu to zaskarżona uchwała została podjęta z naruszeniem prawa – uznał WSA.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Łodzi z 19 września 2014 r., sygn. akt III SA/Łd 676/14, nieprawomocny
Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.