Stowarzyszenie wniosło skargę do sądu administracyjnego na "czynności" prezydenta miasta, polegające na pobieraniu opłat za korzystanie z przystanków komunikacyjnych, których właścicielem jest gmina, poprzez wystawienie noty odsetkowej.
WSA uznał, iż korzystanie przez operatora i przewoźnika z przystanków komunikacyjnych lub dworców, których właścicielem albo zarządzającym jest gmina stanowi niewątpliwie element działalności gospodarczej członków stowarzyszenia.
Zatem wystawiona sporna nota księgowa pozostaje w związku z tą działalnością.
Jednak w ocenie sądu nota księgowa ma wyłącznie walor informacyjny co do niewykonanej powinności uiszczenia opłaty za korzystanie z przystanków komunikacyjnych, i stanowi wezwanie do uiszczenia wymaganych kwot.Nota księgowa nie wywołuje skutków prawnych w sferze praw i obowiązków podmiotu, do którego jest skierowana.
Natomiast obrona przed ewentualnym niezgodnym z prawem działaniem organu w sprawie opłat za korzystanie z przystanków lub dworców powinna być realizowana na etapie postępowania egzekucyjnego z wykorzystaniem przewidzianych ustawą o postępowaniu egzekucyjnym w administracji środków prawnych, w tym zarzutów.
W związku z tym nota księgowa nie wchodzi w zakres aktów czy czynności podlegających kognicji sądu administracyjnego – wyjaśnił sąd.
Na podstawie:
Postanowienie WSA w Krakowie z 31 lipca 2015 r., sygn. akt III SA/Kr 989/15, nieprawomocne