Projekty w tym zakresie mogą liczyć na środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, w ramach puli przeznaczonej na podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej.
Jak powiedział Bartosz Góra z wydziału terenów wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, wnioskodawcy mogą ubiegać się o dofinansowanie do trzech czwartych tzw. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Projekty mogą dotyczyć zarówno tworzenia i umożliwienia dostępu do infrastruktury szerokopasmowego internetu, jak i modernizacji takiej infrastruktury.
W woj. śląskim jest ok. 700 miejscowości uznanych za wykluczone cyfrowo. To takie miejsca, gdzie poziom nasycenia usługami dostępu do szerokopasmowego internetu o przepustowości minimum 2 Mb/s wynosi mniej niż 30 proc. Na tych terenach nie są realizowane ani inwestycje wynikające z porozumienia Telekomunikacji Polskiej i Urzędu Komunikacji Elektronicznej, ani przedsięwzięcia finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Z danych wynika, że najlepszy dostęp do internetu mają mieszkańcy centralnej części woj. śląskiego, a najwięcej "białych plam" jest na północy i południu regionu, m.in. w powiatach bielskim, cieszyńskim, żywieckim, częstochowskim, kłobuckim, myszkowskim, lublinieckim czy zawierciańskim. W wielu miejscowościach stopień nasycenia usługami dostępu do internetu to zaledwie kilkanaście procent, a są również takie, gdzie internetu nie ma w ogóle.
Bariery w dostępie do internetu są również w powiatach nieodległych od centrum aglomeracji katowickiej, jak powiat gliwicki, tarnogórski, będziński czy siewierski. Trudności są też w powiatach pszczyńskim, raciborskim, rybnickim i wodzisławskim. Spośród większych miast aglomeracji na liście znalazły się Siemianowice Śląskie.
Wypełnione wnioski aplikacyjne wraz z załącznikami należy składać w sekretariacie wydziału terenów wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego w Katowicach.
mab/ pad/