Artykuł pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego

Inspektor sanitarny przypomniał rodzicom małoletniego dziecka o obowiązku poddania go obowiązkowym szczepieniom ochronnym, przewidzianym w ramach Narodowego Programu Szczepień Ochronnych.

Rodzice odmówili poddania dziecka szczepieniom. Wyjaśnili, iż obawiają się wystąpienia u niego niepożądanych odczynów poszczepiennych.

W rezultacie inspektor sanitarny nałożył na rodziców karę grzywny.


W skardze rodzice wskazali, iż ustawa z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (j.t. Dz. U. z 2013 r., poz. 947.), nie określa możliwości zastosowania jakiegokolwiek środka przymusu administracyjnego przez Państwowego Inspektora Sanitarnego w przypadku niedopełnienia obowiązku poddania się szczepieniom ochronnym w stosunku do osoby zdrowej.


WSA przyznał rację rodzicom, iż organem do prowadzenia postępowania egzekucyjnego w zakresie obowiązku poddawania się szczepieniom ochronnym jest wojewoda, a nie organy inspekcji sanitarnej. Możliwość prowadzenia postępowania egzekucyjnego przez organy inspekcji sanitarnej musiałaby wynikać bezpośrednio z przepisów szczególnych, a takich przepisów szczególnych brak – podkreślił WSA.


Ponadt WSA zwrócił uwagę, iż obowiązek rodziców poddania dziecka obowiązkowym szczepieniom jest w Polsce obowiązkiem prawnym i zwolnić z tego obowiązku mogą jedynie konkretne przeciwwskazania lekarskie do jego szczepienia. Niedostosowanie się do tego obowiązku grozi zastosowaniem przymusu administarcyjnego. Ponadto w przypadku obowiązkowych szczepień ochronnych wyłączone jest uprawnienie rodzica dziecka do wyrażania zgody na udzielenie określonych świadczeń zdrowotnych lub odmowy takiej zgody – podkreślił WSA.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Białymstoku z 21 stycznia 2014 r., sygn. akt II SA/Bk 700/13, nieprawomocny

Artykuł pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.