Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.

Prezydenta miasta odmówił nauczycielce nadania stopnia nauczyciela mianowanego.


Organ wyjaśnił, iż w świetle przepisów ustawy Karta Nauczyciela obowiązujących 5 kwietnia 2000 r. wnioskodawczyni mogła być zatrudniona wyłącznie na podstawie umowy o pracę a nie mianowania.

Decyzję utrzymał w mocy kurator oświaty.

Nauczycielka zaskarżyła to rozstrzygnięcie do sądu administracyjnego, żądając nadania jej stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego.

WSA uznał, iż skarga jest nieuzasadniona.

Sąd wyjaśnił, iż wniosek złożony przez skarżącą nauczycielkę odnosił się do takiego samego stanu prawnego i faktycznego sprawy uprzednio już rozstrzygniętej. Kobieta bowiem nie powoływała się na nowe okoliczności.

WSA przypomniał, iż w przypadku wydania decyzji ostatecznej obowiązuje zasada trwałości. Jedynie w sytuacji, w której zaszły istotne zmiany w stanie faktycznym - w odniesieniu do faktów prawotwórczych, bądź w stanie prawnym możliwa jest weryfikacja decyzji – wyjaśnił sąd.

W związku z tym z powodu braku zmian w stanie faktycznym i prawnym sprawy w stosunku do stanu przyjętego za podstawę decyzji zachodziła przeszkoda do wszczęcia kolejnego postępowania w tej samej sprawie.

To z kolei obligowało organ pierwszej instancji do odmowy wszczęcia postępowania na podstawie art. 61a k.p.a. z uzasadnionej przyczyny w postaci res iudicata – uznał WSA.

Wyrok WSA w Gliwicach z 23 października 2014 r., sygn. akt IV SA/Gl 1436/13, nieprawomocny

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.