Kolejne zwycięstwo stolicy w prestiżowym rankingu to m.in. efekt działań podejmowanych przez władze miasta. Urząd m.st. Warszawy co roku przeznacza bowiem znaczące kwoty na dofinansowanie Policji i Straży Pożarnej (w 2016 r. prawie 16 mln zł) oraz finansuje budżet Straży Miejskiej (ponad 144 mln zł w 2016 r.). Biorąc pod uwagę ruch jaki panuje w Warszawie, stosunkowo mała jest też liczba przestępstw na drogach, w wyniku których ktoś traci życie.

Drugie miejsce w rankingu zajął Kraków. Stolica Małopolski zdobyła wysoką pozycję w zestawieniu miast o najmniejszej liczbie tzw. niebieskich kart – zakładanych w przypadku gdy dochodzi do przemocy w rodzinie. Zdaniem mieszkańców bardzo ważne jest też bezpieczeństwo społeczno-ekonomiczne (7. miejsce w rankingu), na co wpływa m.in. niska stopa bezrobocia. Jak podkreśla Iga Kamocka, koordynatorka Europolis, w miastach, w których znalezienie pracy nie stanowi problemu, o wiele łatwiej jest mówić o poczuciu bezpieczeństwa.

Na najniższym stopniu podium uplasował się Rzeszów. Na tak dobry wyniki wpływ miała m.in. stosunkowo niska przestępczość, mała liczba pożarów czy ofiar wypadków. Ponadto w Rzeszowie mało osób poniżej 65. roku życia umiera z powodu nowotworów – 2,17 na tysiąc mieszkańców. Miasto przoduje również w jakości opieki zdrowotnej – zarówno w potencjale zdrowotnym, ocenie zdrowia mieszkańców, jak i dostępności badań.

zmp.poznan.pl

LEX Omega Administracja Samorządowa
Artykuł pochodzi z programu LEX Omega Administracja Samorządowa
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami