W wyroku z dnia 21 grudnia 2016 r. (sygn. akt: IX Ga 502/16) Sąd Okręgowy w Lublinie w sprawie ze skargi na postanowienie Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 15 września 2016 r. (KIO 1674/16) podzielił stanowisko prezesa UZP wskazując, iż zaskarżeniu odwołaniem w postępowaniach przed Izbą podlegają wszystkie zachowania zamawiającego w ramach badania i oceny ofert prowadzące do wadliwego, niezgodnego z przepisami ustawy Pzp wyboru najkorzystniejszej oferty, w tym zaniechanie wykluczenia wykonawcy, którego zamawiający zobowiązany był wykluczyć, a także zaniechanie odrzucenia oferty, która winna była zostać przez niego odrzucona.
KIO: nie można kwestionować zaniechania w przetargu poniżej progów unijnych >>>
Sąd podkreślił, iż w świetle wykładni językowej, jak i celowościowej art. 180 ust. 2 pkt 6 ustawy Pzp u podstaw decyzji zamawiającego o wyborze najkorzystniejszej oferty może leżeć każde zdarzenie niezgodne z prawem, a odwołanie w tym zakresie jest dopuszczalne i nie podlega odrzuceniu.
Rozstrzygnięcia uwzględniające skargi Prezesa Urzędu zostały wydane również przez Sąd Okręgowy w Szczecinie (wyrok z dnia 22 grudnia 2016 r., sygn. akt: II Ca 1461/16) oraz przez Sąd Okręgowy w Krakowie (wyrok z dnia 20 stycznia 2017 r., sygn. akt: XII Ga 1018/16).
Wyrok Sądu Okręgowego w Lublinie dostępny jest TUTAJ>>>
Źródło: www.uzp.gov.pl