W przedmiotowej sprawie rada miasta podjęła uchwałę w sprawie opłaty targowej, zgodnie z którą stawki opłaty targowej od sprzedaży dokonywanej poza targowiskiem miejskim zostały określone na poziomie pięciokrotnie wyższym niż stawki opłaty targowej od sprzedaży dokonywanej na targowisku miejskim. Podmiot wynajmujący powierzchnie handlowe zaskarżył tą uchwałę, ponieważ jego zdaniem dyskryminuje ona, wbrew przepisom art. 32 Konstytucji, przedsiębiorców prowadzących "prywatne" targowiska.
Sprawa trafiła do WSA w Warszawie. Zdaniem sądu skarga sprzedawcy jest nieuzasadniona, ponieważ art. 7 ust. 1 pkt 11 ustawy o samorządzie gminnym upoważnia gminę do prowadzenia swego rodzaju "polityki" dotyczącej organizowania działalności targowiskowej, czemu może również służyć kształtowanie stawek podatkowych w granicach upoważnienia z ustaw podatkowych.
Pełna treść artykułu dostępna jest w serwisie ABC Podatki>>>
W jednej gminie mogą obowiązywać różne opłaty targowe
Gmina może różnicować stawki opłaty targowej w odniesieniu do różnych targowisk prowadzonych na terenie danej gminy. Takie stanowisko wynika z wyroku WSA w Warszawie z 13 lutego 2013 r.